Дослідження передумов запровадження нової практики допиту/опитування дитини, яка постраждала від сексуального насильстваСкачати 57,47 Kb.
Дата конвертації20.01.2017
Розмір57,47 Kb.

ДОСЛІДЖЕННЯ ПЕРЕДУМОВ ЗАПРОВАДЖЕННЯ НОВОЇ ПРАКТИКИ ДОПИТУ/ОПИТУВАННЯ ДИТИНИ, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВІД СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЬСТВА

Наявний стан допиту дитини, що постраждала від сексуального насильства


Визначення та статистика злочинів, пов’язаних із сексуальним насильством

Злочинами, пов’язаними із застосуванням сексуального насильства проти дітей, відповідно до українського законодавства є такі дії:

• зґвалтування (стаття 152 Кримінального кодексу України);

• насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (стаття 153 Кримінального кодексу України);

• статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості (стаття 155 Кримінального кодексу України);

• розбещення неповнолітніх (стаття 156 Кримінального кодексу України).

Проблемою є те, що не визначені як злочини проти статевої свободи дитини дії, пов’язані з домаганням сексуальних стосунків, про що свідчить відсутність таких даних у статистиці МВС.

Стаття КК України

Загалом потерпілих

%

 


З них

малолітніх

%

неповнолітніх

%

152

80

27

18

22,5

62

77,5

153

60

20

36

60

24

40

155

39

13

11

28,2

28

71,8

156

120

40

68

56,6

52

43,3

Співвідношення малолітніх і неповнолітніх потерпілих

від злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканностіЧасто дорослі не можуть повірити дитині, і сприймають її слова як фантазії.Часто дитина, яка потерпає від сексуального насильства та сексуальної експлуатації, нікому не повідомляє про те, що з нею відбувається, протягом місяців і навіть років.Бувають ситуації, коли дитина скаржиться на ситуацію комусь із близьких людей і не знаходить розуміння та підтримки.Трапляються ситуації, коли насильство чиниться одним із членів сім’ї, або матір дитини знає (здогадується), що її чоловік чинить насильство проти дитини, проте не робить нічого, аби дитину захистити.Діти можуть не знати, як діяти в такій ситуації, до кого звернутися по допомогу.Діти можуть бути залякані кривдником і боятись повідомити про те, що з ними відбувається.

Опитування/допити дитини та їх види


На етапі досудового слідства з дитиною може проводитись до п’яти різних видів опитувань. Це опитування членами слідчо-оперативної групи, опитування слідчим, який приймає до провадження матеріали для винесення постанови про визнання дитини потерпілою особою, офіційний допит (допити) дитини як потерпілої, опитування дитини лікарем під час проведення судово-медичної експертизи, опитування психологами і психіатрами під час психолого-психологічної експертизи. Далі дитина свідчить у судах першої інстанції та може свідчити в апеляційному суді.

Офіційний допит


Офіційний допит дитини, яка стала жертвою сексуального насильства, проводиться майже завжди. Принаймні, ні один з опитаних слідчих та експертів не згадали випадку, коли було б відкрито кримінальне провадження і зібрано докази без допиту дитини. Допитів може проводитись декілька, та найчастіше їх два. Хоча їх може бути й значно більше, наприклад, у справах, де багато епізодів, таких як зйомки дитини в порнографії, коли обставини кожного сюжету з’ясовують на окремому допиті.

Особи, що присутні на допиті, та їхня роль


Відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України, допити дитини мають проводитись у присутності слідчого, законного представника, психолога або соціального працівника чи педагога. За необхідності може бути присутній лікар. Якщо допитуються діти з особливими потребами (глухі, німі, сліпі), залучаються спеціалісти, які можуть працювати з такими категоріями.

Слідчі


Слідчий у переважній більшості випадків сам проводить допит дитини, хоча згідно з рекомендаціями, розробленими для допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства, за методикою «Зелена кімната», допит має проводитись психологом.

Під час опитування було з’ясовано, що слідчі спеціально не підготовлені для допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства.

Окрім того, оскільки випадки сексуального насильства щодо дитини рідко виявляють, у слідчих немає не тільки теоретичної підготовки, а й практичного досвіду таких допитів. Під час опитування було виявлено, що слідчі, які вели справи щодо сексуального насильства, стикалися з одним-двома такими випадками за всю практику роботи.

Таким чином, складними справами сексуального насильства щодо дітей займаються слідчі без спеціальної теоретичної підготовки і практичного досвіду, які, здійснюючи досудове слідство, не уявляють, з якими труднощами можна зустрітися під час розслідування. Далеко не всі також мають уявлення про те, що може травмувати дитину: «Як конкретно працювати у випадках сексуального насильства – такого навчання не було. Працювали навпомацки, як то кажуть»


Місце проведення допиту


В ході дослідження було виявлено, що місцем допиту найчастіше є кабінет слідчого. До початку допиту всі особи, які мають бути присутніми на ньому, перебувають у кабінеті разом з дитиною. Часто у слідчого немає окремого кабінету, і під час допиту до приміщення можуть заходити інші слідчі, перериваючи процес.

Фіксація показань дитини під час допиту


Показання дітей у більшості випадків фіксуються в протоколі. Лише в деяких випадках, частку яких від загального числа допитів дітей, що постраждали від сексуального насильства, важко виміряти, проводиться відеозйомка допиту.

За свідченнями слідчих, відеозйомка допитів дітей, постраждалих від сексуального насильства, здійснюється:

для захисту від можливої зміни допитаною дитиною показань;

як допоміжний засіб для проведення психолого-психіатричної експертизи дитини;

з метою фіксації дій учасників слідчого експерименту.

Використання відеозйомки допиту дитини в процесі досудового слідства та судового розгляду


На етапі досудового слідства відеозйомка допиту дитини, постраждалої від сексуального насильства, є доказом для слідчого. Вона може бути підставою для прийняття відповідних процесуальних рішень, наприклад, закриття кримінального провадження чи висунення підозрюваному звинувачення і направлення його до суду.

Під час розгляду матеріалів кримінального провадження в суді відеозапис допиту дитини додається як доказ до матеріалів досудового слідства, і суддя на свій розсуд може переглянути це відео і використати його як доказ, а може не переглядати. Це на сьогодні ніяк не регламентується.


Судово-медична експертиза


Практично в усіх випадках сексуального насильства щодо дитини проводиться судово-медична експертиза. Ця процедура, як правило, викликає ще одну додаткову травматизацію дитини. Якщо у випадках зґвалтувань та статевих зносин з особою, що не досягла статевої зрілості, призначення судово-медичної експертизи можна виправдати необхідністю пошуку доказів для розкриття справи, то у випадках, коли статевого контакту з проникненням не було, ця процедура не є виправданою.

Для проведення експертизи слідчий надає експерту матеріали кримінального провадження, тобто протокол допиту потерпілої дитини. Проте експерт може додатково запитати у дитини, як вона отримала те чи інше ушкодження, і, як правило, дитині ще раз доводиться розповідати, що з нею сталося під час сексуального насильства. Тому умовно це можна назвати наступним опитуванням дитини під час кримінального провадження


Психолого-психіатрична експертиза


Психолого-психіатрична експертиза є важливою у випадках, коли медична експертиза не дає жодних доказів статевого контакту з дитиною, і обвинувачення ґрунтується на показаннях дитини. Саме висновок психолого-психіатричної експертизи дає змогу використовувати свідчення дитини як доказ у справі.

Психолого-психіатрична експертиза має дати відповідь на запитання, чи здатна дитина розповісти правду щодо сексуального насильства, яке було застосовано до неї, допомогти з’ясувати здатність дитини правдиво розповісти про події, що кваліфікуються як злочин проти статевої недоторканності, встановити, чи спроможна вона усвідомити факт насильства, розрізняти справжні події й фантазування, чи схильна до фантазування загалом.

Процедура психолого-психіатричної експертизи передбачає ще одне опитування дитини щодо сексуального насильства, яке відбулося з нею. Як і у випадку судово-медичної експертизи, слідчий ставить свої запитання до експерта і надає для аналізу бланк протоколу допиту чи відео. Ця експертиза проводиться у спеціальних установах, як правило, на базі психіатричних лікарень. Комісія з психологів та психіатрів робить свої висновки, відповідаючи на запитання, які ставить слідство.


Правильний допит


В інтересах дитини експерти мають проводити експертизу, базуючись на допиті, здійсненому за спеціальними методиками у спеціальному приміщенні, обладнаному апаратурою для аудіо- та відеофіксації, а не опитувати дитину додатково.

Експерти повинні бути присутніми під час допиту дитини слідчим і мати змогу ставити дитині запитання, можливо, через слідчого дистанційно (за допомогою навушника), при цьому спостерігаючи за її реакцією, перебуваючи за спеціальним склом або на моніторі.


Розгляд справи у суді


Майже завжди дітям доводиться повторно свідчити в суді щодо випадків сексуального насильства, які з ними сталися. Уникнути допиту в суді дуже важко з огляду на особливості Кримінального процесуального кодексу України.

Ця процедура є дуже травматичною для дітей. В суді у більшості з них виникає стрес, пов’язаний із тим, що доведеться свідчити і розповідати про неприємний досвід у присутності великої кількості людей: прокурора, судді чи суддів, представників обвинуваченого, законного представника. До того ж у більшості випадків у суді також присутній обвинувачений. Ця ситуація є стресовою для дитини, і вона часто не може повторити на суді те, що вона говорила під час допиту на етапі досудового слідства.


Свідчення в суді


Спілкування дитини з суддею чи іншими учасниками процесу, які ставлять їй запитання, часто відбувається напряму. Судді говорять, що це викликає у них певні труднощі, оскільки без підготовки важко спілкуватися з такою категорією дітей. Наприклад, дитина може через малий вік або особливості виховання не називати дії, які були вчинені щодо неї, загальноприйнятими словами, а вживати певні образні поняття, які не завжди зрозумілі судді.

Суддя також може не знати, як слід сформулювати запитання, щоб і отримати відповідь, яка дала б змогу розкрити всі деталі для підтвердження або спростування обвинувачення, і водночас не вчинити якихось дій, які травмують дитину


Міжнародні стандарти свідчення дитини у суді


Для дитини, постраждалої внаслідок сексуального насильства, мають бути створені особливі умови: вона має свідчити в окремій кімнаті, необхідно забезпечити уникнення контакту дитини з обвинуваченим у скоєнні злочину проти неї.

Найкраще не опитувати дитину в залі суду взагалі, а використати відео допиту, який проводився на досудовому слідстві, або дистанційне опитування зі спеціально обладнаної у приміщенні суду кімнати з використанням відеорежиму.

В нас у країні на практиці дитина найчастіше свідчить у суді в присутності обвинуваченого та інших учасників процесу. Це може призводити до її травмування. Така ситуація вигідна лише винному в сексуальному насильстві. Адже виклику дитини до суду зазвичай вимагають саме підозрювані – для того, щоб мати змогу маніпулювати нею, змусити її таким чином змінити свої показання. Один з опитаних нами психологів засвідчив: «Зазвичай усі агресори вимагають очної ставки і дитину в суд. Дитина ж боїться, дитину можна залякати, маніпулювати і таким чином примусити змінити показання».

Можливості уникнути зустрічі обвинуваченого в сексуальному насильстві та його жертви


Щоб уникнути травмування дитини від зустрічі з обвинуваченим у насильстві проти неї, потрібно, аби хтось подав клопотання про те, щоб обвинувачений не був присутній під час дачі дитиною показань.

Це клопотання може подати представник дитини, законний представник дитини (адвокат, якщо він є). Таке рішення може бути прийняте також за клопотанням прокурора або за ініціативою суду. Під час дослідження зафіксовано два випадки, коли таке клопотання подав психолог, який допитував дитину, мотивуючи його тим, що у випадку допиту дитина може отримати психологічну травму, і допит у суді не проводився. В таких випадках обвинуваченого виводять із зали суду, і дитина свідчить за його відсутності.

Можливий дистанційний допит дитини.

Причини наявного стану справ зі свідченням дитини у суді


Проблема в тому, що в Україні немає підготовлених прокурорів та суддів, які б розуміли, що це потрібно – тим або іншим чином уникнути зустрічі обвинуваченого і потерпілої. У дитини також немає супроводу, який міг би наполягти на допиті, під час якого дитина не зустрічатиметься з обвинуваченим.

Найкращим варіантом забезпечення інтересів дитини під час судового розгляду є законодавче закріплення процедури розгляду в суді випадків сексуального насильства над дітьми.


Допит за участю слідчого судді на етапі досудового слідства


Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, є можливість уникнути виклику дитини в суд, що може викликати її травмування, якщо організувати розгляд справи в судовому засіданні на досудовому слідстві за участю слідчого судді (під час досудового слідства судове засідання за участю слідчого судді). Для організації такого допиту потрібно, щоб орган досудового слідства подав слідчому судді клопотання, де буде вказано достатньо підстав для звільнення постраждалого від участі в безпосередньому судовому процесі. Цей вид допиту фіксується на відеоносій і є доказом у суді, який обов’язково береться до уваги.

Під час дослідження слідчі з Харкова та Одеси розповіли, що вони скористалися такою можливістю.

У Харкові ця можливість була використана вдало.

В Одесі судове засідання за участю слідчого судді було менш вдалим, оскільки дитина перелякалась атмосфери судового засідання, великого скупчення людей різної статі й замкнулась у собі.


Міжнародний досвід


Для уникнення подібних ситуацій у більшості країн використовують практику дружнього допиту, де з дитиною говорить лише один спеціаліст (спеціально підготовлений поліцейський/прокурор/ психолог,/судмедексперт/суддя/тощо), а інші спеціалісти перебувають в іншій кімнати, спостерігаючи за допитом. Вони мають можливість передати одне-два запитання через спеціальні навушники спеціалісту, який опитує дитину, а також обговорити необхідні запитання під час перерви.

Координація дій спеціалістів, залучених до допиту


За законом, координуючим органом у випадках насильства над дітьми має бути служба у справах дітей, проте на практиці дії спеціалістів, залучених до допиту дитини, не координуються.

Це проявляється в тому, що формальні вимоги для тих чи інших служб виконуються, про них звітується, проте створених на місцях міжвідомчих команд, які б забезпечували чітку, скоординовану роботу в інтересах дитини у випадку виявлення факту сексуального насильства, немає. Як і чітко прописаних функцій учасників таких команд.


Перепони на шляху до єдиного допиту


Немає бази підготовлених психологів, які могли б допомогти у проведенні опитування. На практиці запрошується психолог із ЦССДМ чи зі школи, який не має ні відповідної підготовки, ні особливого бажання бути присутнім під час допиту.

У законі не прописано обов’язкової присутності судмедексперта під час допиту дитини. У випадку, коли немає спеціально обладнаного для допиту дитини приміщення, зокрема «зеленої кімнати», також технічно неможливо організувати присутність під час допиту представників судмедекспертизи та психолого-психіатричної експертизи.

Якби це було зроблено, то дитині не довелося б кілька разів відповідати на ті самі питання – і під час допиту, і під час експертиз.

Супровід дитини


Сьогодні у дитини немає офіційного супроводу, який би надавався державними службами, наприклад, службою у справах дітей чи іншими соціальними службами.

Дітям, що постраждали від сексуального насильства, не надається безкоштовна правова допомога, адже державні адвокати передбачені лише для обвинувачених у злочинах.

Оскільки у дитини немає супроводу, часто не робляться речі, необхідні для забезпечення дотримання її прав та законних інтересів: не подаються клопотання про запис на відеоносій допиту, про проведення допиту в «зеленій кімнаті»; не подаються заперечення проти перехресного допиту (очної ставки); не забезпечується комфортний для дитини допит у суді.

Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства


Злочини проти статевої свободи і недоторканності дитини дуже важко документуються, тому в світовій практиці вироблено спеціальні методи і методики опитування постраждалих дітей, які дають можливість зібрати максимально надійну і детальну інформацію, що дасть підстави притягти злочинця до відповідальності. При цьому слід ураховувати, що сексуальне насильство – вже велика травма для дитини, і кожне наступне згадування про ситуацію призводить до ще більшого травмування. Важливо збирати докази так, щоб якнайменше травмувати дитину.

В нашій країні ці міжнародні практики практично не застосовуються. Допит дитини, постраждалої від сексуального насильства, проводиться так само, як і інші допити дітей, що часто призводить до негативних наслідків. Дитина травмується, і потрібна для доказу провини злочинця інформація не збирається.


Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства


Дитину опитують про випадок сексуального насильства, якому вона піддалася, ще до того, як вона буде допитана слідчим. Це є неприпустимим, оскільки найбільш достовірну інформацію про факт злочину дитина може повідомити тільки під час першої розмови. В наступні рази вона коригує свою розповідь відповідно до того, як на неї відреагували. Отже, зайві розпитування про обставини події призводять до втрати корисної інформації.

Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства


Допити проводяться у непристосованих приміщеннях, де немає сприятливої для налагодження необхідного контакту, подолання дитиною страхів та уникнення зайвої травматизації атмосфери. Дитині потрібна заспокійлива кольорова гама, тиша, комфортні меблі. У стандартному службовому кабінеті в приміщенні поліції не створено дружніх щодо дитини умов. У кабінетах слідчих можуть одночасно перебувати декілька осіб, допит може перериватися, коли заходить хтось зі слідчих, проходить на своє робоче місце. Це не сприяє комфорту дитини, створює напруження під час розповіді про драматичну ситуацію. Школа, де дитина навчається, або садочок – теж не найкраще місце, оскільки в знайомому місці дитина може соромитися. Вдома атмосфера може нагадувати про події злочину, і дитина не почуватиметься у безпеці. В лікарняних палатах здебільшого панує напружена обстановка режимної установи, що також не створює відчуття комфорту.

Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства

 • Присутність одного з батьків чи іншого законного представника негативно впливає на відкритість дитини, нерідко викликає у неї почуття сорому. Часто дитина може давати відповіді, що, як їй здається, більше сподобаються матері чи батькові (іншому законному представнику.
 • Трапляються випадки, коли батьки, які мають консервативні погляди, соромлять дитину, не дозволяючи їй розповісти потрібні для слідства деталі.
 • Запрошення на допит психолога чи педагога з найближчої школи призводить до зайвої травматизації дитини. За таких умов вона не розповість про ті деталі, про які б розповіла абсолютно сторонній людині.
 • Протокол допиту, який фіксується на папері, не зберігає великої частини важливої інформації, й дитину доводиться опитувати знову. Це позбавляє шансу уникнути повторного допиту під час судового засідання.

Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства


Слідчий, який проводить допит, не має спеціальної підготовки, що може призводити до таких наслідків:
  • нерозуміння чи неправильна інтерпретація дій дитини, наприклад, таких як мовчання про злочин, виправдовування злочинця, повертання до кривдника, що є типовими у такій ситуації. Слідчий, який не має спеціальної психологічної підготовки, може сприймати ці дії як докази неправдивості дитини.
  • труднощі у налагодженні контакту з дитиною (вона може закритись і не розповісти всіх важливих деталей злочину).

Недоліки наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства

 • Дитину зайвий раз травмують, опитуючи під час судово-психологічної та медичної експертиз.
 • Дитину травмують контактом з агресором в суді.
 • Дитина в суді часто губиться і не розповідає тієї інформації, яку вона повідомила на етапі досудового слідства, що унеможливлює чи ускладнює покарання злочинця.

Причини наявної практики допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства

 • немає унормованої спеціальної процедури проведення допиту дитини в суді та під час досудового слідства, яка б ураховувала кращі міжнародні практики;
 • не здійснюється супровід дитини, який забезпечив би врахування її інтересів;
 • немає достатньої кількості підготовлених психологів, які за дорученням слідчого могли б проводити допит дитини, постраждалої від сексуального насильства;
 • немає чіткого алгоритму дій представників органів і служб, що причетні до допиту дитини, постраждалої від сексуального насильства.

Пілотні проекти щодо створення спеціально облаштованих приміщень для проведення допиту/опитування дитини, постраждалої від сексуального насильства або від торгівлі людьми

Наявні спеціалізовані приміщення для допиту


В Україні є 5 приміщень зі спеціальним склом, які відповідають вищезазначеним стандартам: по одному в Ялті (територія анексованого зараз Криму), Одесі та Харкові, а також 2 приміщення в Києві.

Діяльність спеціалізованих приміщень


Допити дітей проводились лише в «зеленій кімнаті» відділу ювенальної превенції Солом’янського управління поліції ГУНП в м. Києві. У 2014 році кімната використовувалась 6 разів, і 7 разів за перші 8 місяців 2015 року. Кімната використовується у випадках розслідування насильства над неповнолітніми або малолітніми. Це може бути як сексуальне, так і будь-яке інше насильство над дитиною.

У цьому приміщенні також здійснюються допити дітей, які постраждали від сексуального насильства, з усієї України.


Допит в зеленій кімнаті


Завдяки ретельній підготовці, використання методики «Зелена кімната» зменшує кількість допитів, які проводить слідчий.

Проте дитина, яка проходить допит у «зеленій кімнаті», все одно має проходити медичну та психолого-психіатричну експертизи, де вона ще раз розповідає про випадок, який з нею стався.

Також більшість дітей навіть після допиту в «зеленій кімнаті» мають свідчити у суді.

Причини невикористання спеціалізованих приміщень,


Під час інтерв’ю зі слідчими поліції міста Харкова було виявлено, що вони не розуміють особливостей методики «Зелена кімната» і необхідності допиту дитини у спеціально для цього обладнаному приміщенні. З переваг допиту в «зеленій кімнаті» слідчі зрозуміли тільки те, що дитина допитується наодинці з психологом і при цьому не присутні батьки та інші люди, які можуть вплинути на її відповіді. Проте цього виявилось недостатньо, щоб переважити небажання організовувати в одному місці роботу психолога, представника служби у справах дітей, для чого слід використовувати «зелену кімнату». Також перешкодою до використання кімнати є великий термін узгодження з керівництвом Університету внутрішніх справ (це займає близько тижня) часу її використання.

Кімната в Одесі не є фізично доступною, тому там допити проводитись не можуть.

Спеціально обладнана кімната в Києві по вулиці Маяковського не використовується, оскільки організації «Благополуччя дітей» не вдалося переконати слідчих та суддів у правильності своєї концепції використання кімнати для допиту дітей та необхідності використання методики «Зелена кімната» у випадках сексуального насильства над дітьми.

Умови, необхідні для роботи «зеленої кімнати»


Експерти говорять про необхідність законодавчого закріплення обов’язкового використання методики «Зелена кімната» та приміщень «зелених кімнат» у випадках розслідування справ, пов’язаних із сексуальним насильством.

В ході опитувань слідчі назвали умови, необхідні для використання методики «Зелена кімната» і спеціально обладнаних приміщень.


 • Забезпечення легкого і швидкого доступу та цілодобового функціонування кімнати. Часто зґвалтування дітей стаються вночі, міліція виїжджає на такий випадок, і потім дитину необхідно забрати з місця події й провести з нею слідчі дії. А в Кодексі України про адміністративні правопорушення визначено, що дитину, яка доставляється до органів поліції, можна тримати у відділку не більше трьох годин.
 • Забезпечення присутності у потрібний час психологів, представників соціальних служб та інших учасників допиту.
 • Фізична доступність кімнати, тобто її близьке розташування від місця події, оскільки у слідчих є побоювання, що учасники допиту, наприклад, батьки, представники соціальних служб, просто відмовляться від допиту, якщо кімната буде дуже далеко від місця проживання дитини.

Технічні можливості для опитування дітей у суді за міжнародними стандартами


Найкращим варіантом буде, коли дитині взагалі не доведеться свідчити в суді, суд візьме до уваги відеозапис допиту, проведеного у «зеленій кімнаті», і провина обвинуваченого буде доведена з найменшою травматизацією дитини, завдяки проведенню лише одного допиту.

Проте в наших умовах така практика не завжди видається можливою. Більше того, не в усіх країнах, де впроваджені передові технології допиту дітей, що постраждали від сексуального насильства, свідчення в суді виключені. Для того, щоб діти якнайменше травмувалися і були відкриті до розмови про випадки сексуального насильства, у судах створюються особливо сприятливі умови.


Наявні можливості


За словами суддів, в усіх чи майже в усіх приміщеннях судів є можливість встановлення дистанційного зв’язку. Технічно можливо, щоб дитина з психологом перебувала в одній кімнаті суду, а обвинувачений та усі інші учасники процесу знаходились в іншій кімнаті. При цьому відокремлений вхід до такої кімнати, де теоретично може знаходитись під час судового засідання дитина, не забезпечується. Це пов’язано з необхідністю змінювати архітектуру будівлі суду. А враховуючи, що суди розміщені не у спеціально побудованих приміщеннях, а в тих, що були виділені місцевими органами влади, усунути такий недолік неможливо. Проте існує технічна можливість проводити допит навіть з іншого суду і зв’язувати суди технічним зв’язком.

Кімнати для легендованого свідка


Існують кімнати з окремим входом для легендованого свідка, відкриті за проектом посольства США, який реалізовувала Міжнародна організація з міграції.

У кімнаті передбачені засоби для змінення зображення і голосу того, хто свідчить. Справжнє зображення свідка чи потерпілого бачить лише суддя. Можна і не змінювати зображення та голос, а просто використовувати кімнату для дистанційного допиту, якщо свідку чи потерпілому так комфортніше.

Такі кімнати відкриті у 14 судах України, і вони використовуються за різними статтями, проте жодного разу ще не використовувались у випадках розгляду справ про сексуальне насильство над дітьми.

Немає ніяких перешкод для використання кімнат, обладнаних для допитів легендованих свідків, у випадках судового розгляду справ сексуального насильства над дітьми. Причина невикористання таких технічних можливостей – необізнаність суддів з цього питання. Виходом може бути розроблення методичних рекомендації та їх розповсюдження серед суддів. Крім того, використання цих кімнат мають забезпечувати прокурори, представники дитини, яких також потрібно інформувати про такі технічні можливості.


Позитивна практика щодо розслідувань злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми


МОМ спільно з партнерами домоглися спеціалізації слідчих та прокурорів для статті 149 КК України (торгівля людьми). По всій Україні є 52 слідчі з обласних слідчих управлінь, які у разі відкриття кримінальних проваджень за цією статтею беруть їх на себе.

Спеціалізація є більш ефективною, оскільки праця з обмеженим числом фахівців у певному напрямку дає можливість їх навчити: «Працюємо з цими спеціалізованими слідчими. Це набагато ефективніший підхід – працювати з конкретно виділеним фахівцем саме за цим напрямком. В Україні тисячі слідчих, спробуйте всіх навчити. А якщо йдеться про конкретних 52, то ви їх можете за два семінари навчити, ґрунтовно поділитися своїм досвідом. Тієї ж спеціалізації ми домагалися для прокурорів» (національний координатор проекту щодо протидії торгівлі людьми Міжнародної Організації Міграції).

Спеціалізація прокурорів також дасть змогу отримати підготовлених фахівців, які крім іншого подбають про правильний розгляд справи в суді.

Висновки: вплив пілотних проектів


Отже, програми, що впроваджуються неурядовими організаціями спеціально для допиту дітей, постраждалих від сексуального насильства, мають поки що несистемний, пілотний характер. Ці програми не завжди сприймаються виконавцями на місцях і не приводять до зміни практики допиту дітей загалом.

Добрим прикладом застосування і використання технічних можливостей для зміни практики допиту дітей, постраждалих від сексуального насильства, є практики боротьби з торгівлею людьми, що впроваджуються МОМ, Посольством США та ОБСЄ.


Висновки та рекомендаціїБаза даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка