ЕВҐеніуш квятковськийСкачати 11,56 Kb.
Дата конвертації07.03.2017
Розмір11,56 Kb.

ЕВҐЕНІУШ КВЯТКОВСЬКИЙ

Евґеніуш Квятковський

 • Один із найвідоміших польських економіст-реформаторів, інженер-хіміків, державний діяч , а саме віце-прем'єр, міністр економіки, промисловості та торгівлі міжвоєнної Польщі. Він зробив значний внесок у розвиток економічно та політичного життя Польші .

Дитинство та молодість

 • Батько Евґеніуша – юрист, був чиновником Краківської залізниці. Після отримання спадку після брата переїхав разом із сім'єю у Чернихівці біля Збаражу (нині Україна). Саме у Чернихівцях минуло дитинство Евґеніуша (він тут жив разом із старшим братом Романом та сестрами Яніною та Зоф`єю). 1898 - почав навчання в Гімназії Франца Йосипа (Львів) 1902 - почав навчання у Гімназії отців Єзуїтів у Хирові, відомій високим рівнем освіти та патріотичним вихованням молоді. Після смерті батька (1903) виховання сина взяла на себе мати. Отримав атестат зрілості у 1907.
 • 1907-1910 – успішно на факультеті технічної хімії Львівської політехніки. Брав участь у діяльності польських підпільних студентських самостійницьких організацій.
 • 1910-1912 – продовжив навчання у Мюнхені.
 • 1913 - повернувся до Львова, працював у міській газівні. У вересні одружився з Леокадією, з якою мав троє дітей: Яна (1914-1939), Ганну (померла 26 червня 2007) та Єву
 • Під час І Світової війни воював у Польських легіонах, займався також конспіративною роботою у Польській військовій організації.
 • Під час польсько-радянської війни 1920 працював у Головному управлінні забезпечення армії (хімічна секція) Міністерства військових справ Польщі. У 1921 демобілізувався в ранзі поручника.

Економічна діяльність

 • Діяльність Квятковського на посаді економічного міністра — це також послідовний курс на стабілізацію валюти та бюджету. В цьому питанні Квятковський реалізував політику одного зі своїх попередників Владислава Грабського, який стримав гіперінфляцію та запровадив стабільний польський злотий замість нічого не вартої польської марки. Однак після відставки Грабського наступні кабінети "зіпсували" валюту і наростили дефіцит, а Квятковському довелося після них "прибирати".
 • Квятковський був у цьому питанні дуже рішучий і безкомпромісний. Він вважав, що стримання інфляції, стабільний обмінний курс національної валюти та довіра до неї з боку інвесторів, а також держбюджет без дефіциту — це передумови будь-якої економічної політики. Тобто давайте спочатку затягнемо паски, потерпимо і наведемо порядок у фінансах, а тільки потім візьмемося за інші економічні напрями. Виняток Квятковський зробив тільки для декількох державних інвестицій стратегічного значення, як-от Гдиня, залізнична магістраль Північ-Південь тощо.
 • Врешті-решт така політика виявилася успішною, однак ціною за фіскальну і монетарну дисципліну було повільне економічне зростання та певні соціальні проблеми. Квятковський мусив постійно змагатися з численними опонентами, які вважали його курс занадто жорстким. Ці суперечки в оцінці діяльності Квятковського тривають і до сьогодні, а тоді стали причиною відставки економічного міністра в 1930 році. Після 1946 року названа вище економічна політика стала причиною алергічного ставлення до нього з боку комуністів — у ПНР Квятковський став символом "імперського капіталізму" та "знущання влади капіталу над робочими масами".

Спадщина

 • У Ґдині Квятковського вважають за одного з найзаслуженіших для розвитку міста діячів. Завдяки йому почалося будівництво Ґдинського порту, який для II Речі Посполитої став вікном у світ. Польща завдячує йоду також розвиток свого торговельного флоту. З його ініціативи виник Далекоморський рибальський флот.
 • Ім`я Квятковського має найбільший приватний ВНЗ на Помор'ї – Вища школа адміністрації та бізнесу у Ґдині.
 • В Економічному університеті (Краків) щороку присуджують премію ім. Квятковського за видатні заслуги в економічній науці.
 • Дослідженням спадщини Е.Квятковського та реалізацією проектів, співзвучних з його ідеями та концепціями, займається Фундація ім. Еугеніуша Квятковського у Ґдині.
 • Торговельний центр "Квятковський" у Ґдині

Надгробок Е.Квятковського на Раковицькому цвинтарі в Кракові

 • Український слід
 • Надалі, в 1940—1945 роках, територія Центрального промислового округу мала бути розширена на Львівщину і Волинь. Економічному розвитку цих земель мала сприяти також побудова пароплавного каналу Вісла — Сян — Дністер — Прут — Дунай разом із величезним портом у районі Львова або Стрия. Його вже навіть охрестили "новою Гдинею" — і не без причини, адже це мала бути брама на перспективні ринки Чорноморського і Дунайського регіону. Проект каналу був у 1938 році погоджений з Румунією, до початку війни Варшава і Бухарест встигли виділити кошти на цю інвестицію та провести перші дослідження на території і накреслити технічні проекти.
 • Квятковський не раз підкреслював, що Львів має бути саме такою "південно-східною Гдинею", центром економічної співпраці з Румунією, Українською РСР, Туреччиною та країнами Дунайсько-Чорноморського басейну. Способом втілення в життя цієї ідеї були щорічні Східні торги у Львові, яким Квятковський приділяв особливу увагу.
 • Велику роль відіграв Квятковський у польсько-українських відносинах. Причому саме український слід у діяльності віце-прем'єра найменш досліджений. Раніше це було неможливим з огляду на комуністичних ідеологів, які зробили з Квятковського символ усілякого зла та буржуазного капіталізму.

W tym bowiem miejscu Europy, gdzie leży Polska istnieć może tylko państwo silne, rządne, świadome swych trudności i swego celu, wolne, rozwijające bujnie indywidualne wartości każdego człowieka, a więc demokratyczne, zwarte i zorganizowane, solidarne i silne wewnętrznie, budzące szacunek na zewnątrz, przeniknięte walorami kultury i cywilizacji, państwo nowoczesne, zachodnie mnożące w wyścigu pracy własne wartości materialne i moralne. Czy możemy wahać się, stojąc u drogowskazu, gdzie pójść? Eugeniusz KwiatkowskiБаза даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка