Конкурс «ман-юніор Дослідник»Скачати 22,42 Kb.
Дата конвертації30.01.2017
Розмір22,42 Kb.

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ Херсонська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 52 з поглибленим вивченням української мови Херсонської міської ради Вул. Кримська 127, тел. 51-60-67

Роботу виконала учениця 9 – го класу

Сафіулліна Яна

Під керівництвом вчителя історії – Двірської О.В.


Робота на конкурс

«МАН-Юніор Дослідник»

В номінації «Історик-Юніор»


Тема: «Порівняння і аналіз історичних подій та їх наслідків – війни з Наполеоном 1812 р. і Другої світової війни»

Вступ

Мета нашої роботи полягає в тому, щоб

порівняти дві бойові події в Другій світовій

війні – Сталінградська битва, а в Війні з

Наполеоном 1812р. – Бородінська битва. Тому

що ми вважаємо ці дві битви були

наймаштабними та мали корінний перелом у

ході війн.

Причини війн

Друга світова війна 1941 – 1945 рр.

  • Несправедливість Версальської системи поставила багато народів у принизливе становище, які прагнули до реваншу, нового переділу світу ( Німеччина, Італія, Японія)
  • Економічна криза 30-х років загострила суперечності між країнами світу, що позбавило їх можливості об'єднати зусилля у боротьбі за збереження миру.
  • Розв'язанню війни сприяла політика урядів Англії та Франції, спрямована на “умиротворення” агресора, а також “Ізоляція “ США, які фактично самоусунулись від впливу на розвиток подій у світі.
  • Не останню роль у розв'язанні війни відіграв СРСР, який, підписавши з Німеччиною пакт про ненапад і таємний протокол до нього, відкрив Німеччині шлях до нападу на Польщу.

Вітчизняна війна 1812 р.

Імператор Наполеон I вимагав від імператора Олександра I посилити блокаду Англії. Російська імперія не підтримувала континентальну блокаду і обклала французькі товари митом. Росія вимагала вивести французькі війська з Пруссії, розміщені там в порушення Тільзітського договору.


Франко - російська війна — одна з кількох воєн. Закінчилася майже повним знищенням наполеонівської армії і перенесенням військових дій на територію Польщі та Німеччини в 1813 році Бородінська битва — найбільша битва війни відбулася 7 вересня (26 серпня) 1812 біля села Бородіно (125 км на захід від Москви).


Після того як 1 і 2 західні армії Барклая-де-Толлі і Багратіона з'єдналися під Смоленськом був призначений на вимогу народу новий національний командувач. Ним став видатний полководець учень О.Суворова М.И.Кутузов.

Позиція російської армії знаходилася від сел.Маслове (на північному сході) до села Шевардіно (на південному сході). Північний кордон упирався в річку Колочь. Було зведено тимчасові укріплення на невеликому пагорбі біля Шевардіно


1 вересня російська ар'єргард вступив в бій з французами у Гжатска і 5 вересня ген. Коновніцін відвів їх до Колочи і французи вийшли на російські позиції. Наполеон вважав, що Шевардинський редут є ключем до позиції росіян і наказав маршалу Даву взяти його. Бої за Шевардинський редут це перший етап Бородінської битви. Втрати російської армії-6ооо людина, французів 5000 чоловік. Хоча французи зайняли редут, вони не виконали головного завдання - знищити росіян.


Першим піддався атаці на правому фланзі у с. Бородіно лейб - гвардійський єгерський полк. Який відступив на початку за річку Колоча, а потім за допомогою 1 єгерского полку позиція була відновлена. Однак це наступ мало демонстративний характер. Головні події розгорнулися у Багратіонових флешей і у центрального редуту - батареї Раєвського.

Близько 10 години французи розпочали велику атаку. Вся  місцевість навколо укріплень була завалена трупами  росіян і французів. На цей раз проти 18 тисяч солдатів Багратіона 300 знарядь французи кинули на фронті всього 1,5 км. 45тисяч солдатів і 400 знарядь. Російські війська зустріли французів у багнети, був поранений Багратіон.


На лівому фланзі польський корпус Понятовського витіснив російські війська з д.Утіца. Війська Тучкова відійшли на Курган і закріпилися там. Тільки ввечері французам вдалося вибити росіян з кургану. Генерал Тучков загинув. Російські війська разом з ополченцями організовано відійшли і закріпилися на новій позиції. Російські війська міцно зміцнилися на позиції Гірки - Стара Смоленська дорога. Бачачи безплідність подальших атак Наполеон наказав припинити їх. Бородінська битва закінчився.


Чисельність військових сил, які вступили у війну

22 червня 1941 року

Німеччина

СРСР

5,5 млн.чоловік

190 дивізій

4 300 танків

5 000 літаків

2,9 млн. чоловік

170 дивізій

1500 танків

1 500 літаків

План «Барбароса»-«бліцкриг» - був розрахований на миттєву війну протягом декількох місяцівПерший період війни – 22 червня – листопад

1941 року - період відступання

- Великі матеріалі та людські втрати в СРСР

- Оборонні бої- Перехід економіки на віськові рейки

- Провал плану миттєвої війни

Початок корінного перелому в ході Великої вітчизняної війни


Сталінградська битва

17 липня 1942р. - 2 лютого 1943р..

Етапи :


I етап : 17 липня -

18 листопада 1942 р. оборонна.

II етап :19 листопада 1942 - 2 лютого 1943 рр. - контрнаступ, оточення та розгром:

Командуючий 62-ю армією В.І. Чуйков

Командуючий 6-ю полевою фашистскою армією фельдмаршал Ф.Паулюс

Оборона Сталінграда

Початок Сталінградської битви, датуються 17 липня 1942 року, коли частини 62-ї радянської армії увійшли в зіткнення в закруті Дону з передовими частинами угруповання німецьких військ під командуванням генерала Паульса. Місто готувалося до оборони. На підступах до міста було побудовано 4 оборонних рубежі: зовнішній, середній, внутрішній і міський; загальна протяжність побудованих оборонних рубежів становила 3860 км. На найважливіших напрямах були вириті протитанкові рови, промисловість міста випускала до 80 видів військової продукції. Так, тракторний постачав фронт танками, а металургійний завод «Червоний Жовтень» - мінометами. В ході важких боїв радянські війська, проявивши стійкість і героїзм, зірвали задум ворога оволодіти Сталінградом з ходу. З 17 липня по 17 серпня 1942 німцям вдалося просунутися не більше ніж на 60-80 км.

З 1 вересня 1942 року радянські війська могли постачати свої частини в Сталінграді по небезпечній переправі через Волгу. Між руїнами зруйнованого міста 62-а армія облаштовувала свої оборонні позиції в житлових будинках і заводах. Бої в місті були жорстокими і відчайдушним. Німецькі війська, наступаючи на Сталінград, зазнали важких втрат.. Для вирішення цієї проблеми, тактика радянських військ полягала в тому, щоб лінія фронту знаходилася якомога ближче до противника. Ця тактика змушувала німецьку піхоту вести боротьбу без підтримки, через ризик удару по своїм. Це позбавляло німецькі війська безпосередньої авіаційної підтримки і ослаблювало підтримку артилерією. Німці називали цей тип безпрецедентний міських вуличних боїв — «Rattenkrieg» («щуряча війна»).

Боротьба за Мамаїв Курган , пагорб поруч з містом, була особливо нещадною. Висота переходила на інший бік кілька разів. Протягом одного з радянських контрнаступів, щоб повернути Мамаїв курган, радянські війська втратили цілу дивізію, що складається з 10 000 чоловіків за один день. У зерносховищі сили були так близько один до одного, що радянські та німецькі солдати могли чути дихання один одного. Бойові дії у зерносховищі тривали кілька тижнів, поки німецькі війська не підірвали бункер. В іншій частині міста будівля, яку захищав взвод під командуванням сержанта Якова Павлова, була перетворена на фортецю. Будівля, яку пізніше назвали «будинком Павлова», знаходилася на відкритому просторі в центрі міста. Солдати оточили будинок мінними полями, встановили кулеметні позиції у вікнах і зробили отвори в стінах фундаменту для кращої мобільності.

Автори наступальної операції «Уран»Контрнаступ

План контрнаступу отримав назву «Уран», відрізнявся цілеспрямованістю і сміливістю задуму. Наступ Південно-Західного, Донського і Сталінградського фронтів повинно було розвиватися на території площею в 400 кв. км. Війська, які вчинили основний маневр на оточення угруповання противника, повинні були з боями подолати відстань у 120-140 км з півночі і до 100 км - з півдня. Передбачалося створення двох фронтів оточення ворога - внутрішнього і зовнішнього.


У січні 1943 року починається новий наступ радянських військ,

У січні 1943 року починається новий наступ радянських військ,

операція «Сатурн», метою якого було прорвати німецькі війська на

річці Дон і захопити Ростов-на-Дону. У разі успіху цього наступу, інші

групи армій «Південь» були б оточені на Кавказі. Німці прийняли

тактику «мобільної оборони», в якій значну роль відігравали

бронетанкові війська. Радянські війська не досягли Ростова, але

боротьбою змусили фон Манштейна відтягти групу армій на південь

від Кавказу і стабілізувати фронт близько 250 км від міста.

Південна група німецьких військ здалася 31 січня за наказом Паулюса.

Північна капітулювала 2 лютого 1943р. 91000 втомлених, хворих і

голодуючих німців були взяті в полон. Серед ув'язнених було 22 генерали.

Обидві воюючі сторони зазнали важких втрат, але німецькі

відшкодовувалися важче, через переважання у людських ресурсах СРСР.

Крім того, нацистська Німеччина втратила багато військової техніки,

запасів палива і престиж серед своїх союзників. Під час радянського

контрнаступу (після 19 листопад 1942 р.) Німеччина втратила близько

2000 танків та штурмових гармат, близько 3000 винищувачів,

бомбардувальники і транспортних літаків і більш ніж 10 000 гармат і

мінометів проти 4341 танків і 2769 літаків втрачених радянською

стороною. Німецькій військовій промисловості було важко

відшкодовувати зростаючі втрати.


22 грудня 1942 року Указом Президії Верховної Ради СРСР було введено медаль «За оборону Сталінграда», якою нагороджувалися особи, що безпосередньо брали участь у обороні Сталінграда.

1 травня 1945 року Сталінграду було присвоєно звання місто-герой, як данину героїзмові його захисників.


Підсумки війн

Сталінградська битва

1.Сталінградська битва закінчилася поразкою

ворога, який втратив 1,5 млн. чоловік, 2000

танків, 3000 літаків, в полон взято 100 тис.

солдатів, 2,5 тис. офіцерів, 23 генерали,

фельдмаршал Ф. Паулюс.

2. У ході Сталінградської битви було

розгромлено 22 німецьких дивізій і 160 окремих

частин. Вбито 140 тис. ворожих солдатів і

офіцерів.

3. Перемога під Сталінградом ознаменувала

собою початок корінного перелому у ході не

тільки Великої Вітчизняної, але і Другої

світової війни в цілому. Ініціатива на радянсько-

німецькому фронті перейшла до СРСР.


Бородінська битва

1. У ході Бородінської битви французька армія втратила понад 50 тис. чол. (У тому числі 49 генералів), російська армія - понад 44 тис. чол. (У тому числі 29 генералів). 2. Під Бородіно Наполеону не вдалося зломити героїчний опір російських військ через незламний моральний дух, героїзм і мужність солдатів і офіцерів.3. Ця битва знаменувало собою початок катастрофи «великої армії» Наполеона, криза його стратегії, надломило моральний дух і впевненість французької армії в перемозі. Через півтора місяця почалося вигнання ворожих військ з Росії.

Отже, можемо сказати, що ці дві битви дійсно зіграли вирішальну роль у житті Росії – СРСР – України, вони проходили майже в однаковий час , а також бачимо непереможність слов'янського народу у цих війнах, які відбувалися з різницею у 130років.


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка