Конспект вчителя географії Мукомел В. В. на конкурс «Вчитель року» природні зони африки україна Міністерство освіти, науки та спортуСкачати 41,74 Kb.
Дата конвертації11.01.2017
Розмір41,74 Kb.

Конспект вчителя географії Мукомел В. В. на конкурс « Вчитель року»

ПРИРОДНІ ЗОНИ АФРИКИ


Україна

Міністерство освіти, науки та спорту

Відділ освіти, молоді та спорту

Єланецької райдержадміністраціі Миколаївської області

Водяно-Лоринська ЗОШ І-ІІ ступенів

Я – вчитель – ідеал і приклад. Я – крок дитини в світ добра Віддам любов і серце дітям, Щоб в них душа моя жила . »

Епіграф:  «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатого­лосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континен­том, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву» В.Корочанцев. 

Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;

Розвивати: географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки. Виховувати: інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи; захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Розвивати: географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки. Виховувати: інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи; захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: фізична карта, кліматична карта , карта природних зон Африки, атласи, роздатковий матеріал; квітка – модель. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.  Вид уроку: урок - подорож. Метод: словесний , наочний, дослідницько –пошуковий Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.

СТРУКТУРА УРОКУ: І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів. Девіз: « Подумайте! Пригадайте!Відшукайте!» Інтелектуальна розминка. Географічна математика Картографічне завдання : «Навколо Африки за 2 хвилини ». ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Епіграф ( комп’ютерне доповнення )

СТРУКТУРА УРОКУ: ІV. Вивчення нового матеріалу. « Творча лабораторія » 1. Вологі екваторіальні ліси  ( дослідницька група, фрагмент комп’ютерної презентації ) 2. Перемінно-вологих лісів ( група науковців)  3. Савани і рідколісся Пустелі та напівпустелі ( комп’ютерна презентація ) Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники ( самостійна робота V. Закріплення набутих знань. Тестова робота. VІ. Підсумок уроку. VІІ. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ: І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. Учитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці. А щоб дізнатися з яким настроєм і як ви налаштувалися на роботу уроку виберіть піктограму вашого настрою на даний момент уроку і підніміть значок.  Отже, ми визначились з вашим настроєм і я думаю, що він в вас не погіршиться, а покращиться до завершення уроку.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.  -- На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця - Африкою. « … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив Прежевальський. І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.  З чого починається будь - яка мандрівка? (відповіді – пропозиції дітей) На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака. Для цього нам потрібно взяти необхідні речі ( в нашому випадку ) - це ваші знання. Від наповнення рюкзака ми зможемо мандрувати далі. Ця дивовижна і унікальна Африка! Яка ж вона насправді?

Супутникова фотографія Африки

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» Завдання: швидко відповідати на запитання: 1. Площа материка … 2. В основі материка Африка залягає давня…. 3. За рельєфом материк поділяється на …

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 4. На півночі розташовані молоді гори …


атлаські гори

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 5. На розподіл температур та опадів на материку впливає … 6. Річки Африки належать до басейнів …


Басейни Антлантичного та Індійського океанів

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 7. Найбільша річка Африки і світу ….


Річка НІЛ

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 8. Найбільше озеро материка ...


Озеро Вікторія

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 9. Найбільша річка материка , яка впадає в індійській океан...


Річка Замбез

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 10. Найдавніше озеро Африки, яке лежить на південь від пустині САХАРА...


ОЗЕРО ЧАД

1. РОЗМИНКА. « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!» 11. ділянки пустель з природною та культурною рослинністю....


Оазис

- З завданнями розминки ви впоралися і наповнюємо рюкзачок вашими географічними знаннями . На уроках математики ви розв’язуєте різні математичні задачі, а географічну спробуємо розв’язати ! 

2. МАТЕМАТИКА географічна  ( один учень біля дошки ) Завдання: учитель ставить питання, учні записують число і роблять відповідну дію, перемагає той, хто зробить найшвидше й найточніше. Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число для вашого класу. 1. Знайдіть суму цифри площі Африки.  2. До цієї цифри додайте кількість материків на Землі.  3. Від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку.  4. Отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку  5. До цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею. 

2. МАТЕМАТИКА географічна  Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь:  [(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7. Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу, адже ви навчаєтеся у 7 класі. Наступне завдання ми теж покладемо в наш рюкзак знань. --Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв. ( учень контролює час )

2. МАТЕМАТИКА географічна  Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь:  [(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7. Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу, адже ви навчаєтеся у 7 класі. Наступне завдання ми теж покладемо в наш рюкзак знань. -- Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв. ( учень контролює час )

Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини » ( географічний ланцюжок) Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі). Географічна номеклатура: м. Рас –Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія - Канарські острови - Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія –- Гвінейська затока – Бенгальська течія – м. Доброї Надії - м. Агульяс - Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Коморські острові - Сомалійська течія - Аденська затока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море.

Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини » ( географічний ланцюжок) Учитель: Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру ви зможете промандрували за 2 хвилини, навіть за 1 навколо Африки. Ми пригадали Африку, наповнили знаннями рюкзак. А тепер кожен з вас сам себе оцінить на цьому етапі уроку ,для цього ми використаємо картку: 

Я _____________________________+ МОЇ ДІЇ НА УРОЦІ 1. Я знаю з теми: ___________________________  2. Я хочу дізнатися :________________________ 3. Я – досліджував :_________________________ 4. Працюю в парі :_________________________ 5. Я дізнався :______________________________ 6. Моя оцінка за повторення_________________ 7. Моя оцінка за урок _____  8. Оцінка роботи класу.______ І тут же в Вас запитання. А щоб ви ще хотіли дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні ? На допомогу вам прийде план – характеристика материка. Учні: рослинний, тваринний світ….

рослинний світ….  

рослинний світ….  

рослинний світ….  

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Учитель: « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатого­лосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву» 

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. Учитель: Тема сьогоднішнього уроку « Природні зони Африки». ( учні записують в зошити) При вивчені закономірностей формування природних комплексів Землі ми зустрічалися з природними зонами. А якщо ви пригадаєте, що називають природною зоною, які основні компоненти природної зони ми розкриємо пелюстки цієї квітки – моделі, і розкриються завдання нашого уроку.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. Учитель: 1. Що називають природною зоною?  2. Які компоненти входять до складу природної зони? 3. Від чого найбільше залежить формування природної зони? - листя квітки. Природна зона, людина. Клімат, рельєф, води , рослини. Температура, тварини , материнська порода , опади. Відкривши квітку – модель ми побачили завдання уроку: З’ясувати закономірностей розташування природних зон Африки, їх формування; особливості клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу.  Пояснити та простежити взаємозв’язки між цими компонентами.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Проблемне питання: Ви напевно звернули увагу, що одна пелюстка залишилась закритою , відкриємо її під час нашої подорожі і ви зрозумієте чому.  Кожна природна зона материка характеризується за таким планом: (зачитати)

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   План характеристики природної зони: 1. Розташування території - географічне положення. 2. Кліматичні особливості ( кількість і режим опадів, температури січня й липня) 3. Переважання типів ґрунтів, умови його утворення 4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.  5. Особливості тваринного світу. 6. Видозміни природних комплексів людиною. Цей план є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і при характеристиці природних інших материків.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Але на сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою «Творчою лабораторією » на час нашої мандрівки. Потрапляючи в певну природну зону ваше завдання: заповнювати відповідну колонку таблички. По закінченню уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки. «Творча лабораторія»  1) Природна зона 2) Географічне положення 3) Клімат 4) Ґрунти 5) Рослини 6) Тварини

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель: Для визначення в яких природних зонах розташована Африка , ми проведемо « Географічний практикум». Завдання: Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон світу визначте кліматичні пояси та природні зони Африки і особливості розташування. ( відповідь учнів) Учитель: Визначивши природні зони материка вирушаємо в подорож .  А що б ви взяли з собою рюкзак, подорожуючи природними зонами ?  Учні: ( атласи, папір. олівці …і обов’язково фотоапарати, відеокамери).  Учитель: А чому саме це? 

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: на мою думку, красоту і неповторність рослинного, тваринного світу потрібно сфотографувати, замалювати. І тому ми візьмемо …..  Учитель:  Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви повернетесь з масою вражень і великим багажем … ( чого? ) знань.  А розпочинаємо нашу мандрівку із самого серця Африки – вологих екваторіальних лісів. ( приклеїти а карту природних зон значок і напис зони). До нас завітала група дослідників, які побувати в зоні екваторіальних лісів завдяки енциклопедіям, додаткової літератури і поділяться своїми враженнями і знаннями.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   І учень : Наша група у складі:( називають свої імена) досліджувала – « зелене море » - це вологі екваторіальні ліси їх ще називають гілеї, з грецької мови (« хіле» – це ліс).  А ми б їх назвали багатоповерховим будинком, дах цього будинку не завжди можна побачити.. Ці ліси розташовані в центральній частині екватора, в екваторіальному кліматичному поясі і тягнуться вузькою смугою від 5 – 6 пн.ш. до 5 -6 пд.ш. ( басейн р. Конго) В цій зоні температура висока + 24 + 26 С, адже що сонячні промені падають прямолінійно, тому така температура весь рік. Велика кількість опадів 1000- 2000 мм . Дощі ллють щодня, зазвичай по обіді. Тут практично немає пір року.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   ІІ учень: А ґрунти в лісах червонуватого відтінку, нас дуже здивував цей колір. Ми дослідили, чому вони такого кольору і встановили таку особливість: що на формування грунтів дуже впливає материнська порода. В екваторіальних широтах в цих породах багато заліза і алюмінію. Тому грунти мають червоне забарвлення. Їх ще називають фералітні ( ферум – залізо). Ці ґрунти дуже бідні на поживні речовини, адже при великій кількості тепла й вологи рослинні рештки швидко розкладаються і швидко вбираються рослинами, тому й швидко ростуть рослини. 

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.  ІІІ учень: В екваторіальних лісах Африки налічується понад 25000 видів рослин. Дерев – близько – 1000 видів. В цих лісах завжди душно, волого і темно, але вони неповторні своєю природою і красою. Найцікавіші моменти нашої подорожі ми відзняли на відеокамеру і запрошую до перегляду.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель: ми побували в вологих екваторіальних лісах.  То ж які основні особливості для цієї природної зони ? ( учні зачитують записи в табличці). Учні: велика гущина рослинного покриву,  багатоярусність, багато видів дерев, відсутність сезонів. Учитель:  Рухаємося далі. На нашому шляху переміно – вологі ліси. ( прикріпити цей етап ) Група науковців 7 класу побувала в цій природній зоні і поділяться з нами своїми дослідженнями.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   І учень:  Переміно – вологі ліси розташовані на північ і південь від екваторіального поясу до 8 широти – це субекваторіальний пояс. Ця зона має багато спільного з екваторіальними лісами.  Ритм життя в цій зоні залежить від сезонів. Влітку - панують екваторіальні повітряні маси. І тому літо вологе до 2000 мм опадів. А взимку панують тропічні повітряні маси і тому зима суха. Температура січня + 24; липня +26.  Грунти - червонного кольору їх ще називають - латеритні.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   ІІ учень: Рослинний і тваринний світ бідніший ніж в екваторіальному поясі. Ми замалювали представників цієї зони. ( показують) Ці ліси більш освоєні людиною.  Тут живуть племена які займаються мисливством і рибальством. Ми хочемо звернути увагу на швидку виробку цих лісів – а це «легені» нашої планети. Вирубують ліси заради цінних порід дерев. А разом із лісом гинуть і ц ( показати) тварини. І можливо наступні покоління побачать їх тільки на ось цих малюнках.  Ми повинні звернути увагу, на охорону і збереження екваторіальних лісів.  Адже це проблема не одного материка, а всієї планети – це наше повітря !!!

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель :  При вивчені екологічних проблем материка ми приділимо більше часу цій проблемі і звернемо на це увагу. А ось тепер повернемося до нашої квітки – моделі і відкриємо пелюстку, яку ми залишили закритою. Ми бачимо, що людина має великий вплив на зміну природної зони. Дякуємо нашим науковцям, що вони не оминули екологічну проблему. Підведемо підсумки дослідження цієї зони. ( зачитують записи таблички і співставляємо з табличкою на екрані комп’ютера). Учитель: До нас завітали представники туристичної агенції «Я САМ » надаємо їм слово.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Новорічну мандрівку варто вибирати зараз ! Туристична агенція « Я САМ» запрошує  Всіх вас побувати в А Ф Р И Ц І ! Африка – материк, на якому напевно ви мріяли побувати ще з дитинства! Ми Вас запрошуємо до « Саван і рідколісся ». Казково багата природою Африканська саванна - це безкраї трав'яні простори з поодинокими деревами і чагарниками. Вони сформувалися за умов субекваторіального клімату. У рослинному покриві переважають високі, іноді заввишки до 5 метрів трави.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Новорічну мандрівку варто вибирати зараз ! Туристична агенція « Я САМ» запрошує  Всіх вас побувати в А Ф Р И Ц І ! Африка – материк, на якому напевно ви мріяли побувати ще з дитинства! Ми Вас запрошуємо до « Саван і рідколісся ». Казково багата природою Африканська саванна - це безкраї трав'яні простори з поодинокими деревами і чагарниками. Вони сформувалися за умов субекваторіального клімату. У рослинному покриві переважають високі, іноді заввишки до 5 метрів трави.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Ви побачите один із священних символів Африки - баобаб . Якщо ви приїдете у сезон дощів переважатимуть яскраво-зелені кольори, а буро-жовті кольори у сухий сезон. В цю пору дерева скидають листя, а трави вигорають під пекучим сонцем. Густі соковиті трави саван дають притулок та їжу великій кількості травоїдних, у тому числі найрізноманітнішим антилопам .

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Африка – це материк, де на левів, носорогів та інших тварин можна подивитися не крізь клітку зоопарку, а в їх природному середовищі. Незабутніми залишаться спогади про тваринний світ материка. Біля водоймищ ви зустрінете жирафів, носорогів, слонів, бегемотів. Багато в савані хижаків : леви, гепарди - найпрудкіший серед тварин,  а також шакали і гієни. У річках і озерах водяться крокодили.  Дуже багато плазунів - ящірок, змій, хамелеонів. У савані безліч птахів.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Найбільший - африканський страус, який втратив здатність літати. Довгоногий птах-секретар полює на плазунів, зокрема на змій. Особливо численні чаплі, фламінго, марабу. Біля водоймищ вони утворюють величезні пташині колонії. Часто в савані можна натрапити на термітники. Це багатометрові міцні земляні споруди термітів - комах, що живляться деревиною.

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учні: Запрошуємо Вас до Африки! Таємничої і загадкової! Набравшись сил, енергії вражень ви будете працювати ще краще. І результати вашої роботи перевершать ваші сподівання !!! Тож не забудьте придбати путівку ,  подаруйте радість ближнім ! ( учні роздають рекламні листівки)

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель: Спасибі за запрошення. Ми з великим задоволенням побуваємо в Африці! Отже, що ви дізналися про савани і рідколісся, які особливості цієї зони ? Учні : Із рекламного запрошення ми зрозуміли, що для саван характерні дві пори року: суха і волога. Ближче до екватора – дощовий сезон довший( 9 місяців), до тропіків – коротший ( до 3 місяці). Ґрунти саван мають великий вміст перегною, оскільки існує сухий період – рештки рослин розкладаються повільно.  У сухій частині – червоновато – бурі, у вологій: червоно – фералітні. Багатий органічний світ зони. 

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель: Рухаючись далі ми потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.  Я пропоную переглянути відеорепортаж. Пустелі та напівпустелі ( комп’ютерна презентація) 2 хв. Учитель: Запитання: отже, ви переглянули презентацію і що ви записали до творчої лабораторії ? ( учні зачитують) Учитель: На крайньому півдні і півночі розташована зона: Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники  Завдання: за допомогою карт атласу і підручника на сторінці 107 самостійно охарактеризуйте цю зону і заповніть табличку. ( перевірка : зачитують табличку)

ІY. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.   Учитель:  Запитання:  Поміркуйте! Які природні зони Африки найкраще освоєні людиною? Як людина впливає на природу материка? Які заходи ви запропонуєте для збереження природи Африки? Даючи відповіді на запитання складіть екологічний ланцюжок. Учні: Для кожної зони свої екологічні проблеми. Екваторіальний ліс – людина – вирубування лісів – висихання землі - змивання родючого шару - зникнення тварин – пустеля.

Y. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ. Тестова робота

YI. ПІДСУМОК УРОКУ ( роблять учні самостійно ) РЕФЛЕКСІЯ: Учні заповнюють індивідуальні картки, які були роздані на початку уроку. Самооцінка роботи на уроці і роботи класу. Перевірка настрою за допомогою піктограм. Учитель: Яка мандрівка без фотографії на згадку. 

YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: доповнити « Творчі лабораторії »;  вивчити параграф підручника; скласти кросворд « Рослинний і тваринний світ Африки»; або написати невеликий твір« Один день у природній зоні»

Дякую за урок!База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка