Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах області на 2016-2017 н рСкачати 17,39 Kb.
Дата конвертації07.03.2017
Розмір17,39 Kb.

ПОЛТАВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ІНСТИТУТ

ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ

імені М.В.Остроградського

Особливості організації

виховної роботи у навчальних закладах

Полтавської області у 2016-2017 н.р.

Методист відділу національно-патріотичного виховання ПОІППО

Романенко А.М.

Нормативно-правова база
 • Закони України, укази Президента Укоаїни (2015, 2016)
 • Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів
 • Методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у гавчальних закладах у 2016-2017 навчальному році (лист Інституту модернізації змісті освіти від 25.07.2016 № 2.1/10-1828)
 • Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах області на 2016-2017 н.р.

Ключові напрями виховної роботи
 • Національно-патріотичне виховання
 • Превентивне виховання
 • Основні орієнтири виховання (формування здорового способу життя дітей та молоді, виховання у них ціннісного ставлення до людей, себе, природи, мистецтва, праці)
 • Підготовка до дорослого, сімейного життя, профорієнтація дітей та молоді
 • Організація учнівського саморвядування

Відзначення 25-ї річниці незалежності України

З метою засвідчення поваги до подвигу борців за свободу, незалежність і територіальну цілісність України, протягом 2016-2017 н. р. в навчальних закладах Полтавщини мають відбутися різноманітні заходи:інформаційні, наукові, просвітницькі та культурні проекти, присвячені історії здобуття Україною незалежності та 25-й річниці цієї події, видатним діячам українського державотворення, захисникам Батьківщини, які сьогодні відстоюють суверенітет і територіальну цілісність держави.

Педагогічним колективам загальноосвітніх навчальних закладів рекомендуємо передбачити відзначення кожної ключової події Року Державності та вшанування видатних осіб.Методи та форми виховної роботи

Для школярів початкової школи радимо використовувати:
 • ігри-мандрівки («Моя Полтавщина», «Подорож містами України», «Сторінками історії рідного міста (села)» тощо),
 • екскурсії («Духовні місця краю», «Заповідними стежками нашої землі»),
 • ігрові вправи, колективне творче панно («Моя земля, земля моїх батьків», «Знаємо та пам’ятаємо історію рідної землі» тощо),
 • бесіди, усні журнали («Ми – українці», «Символи моєї держави», «Знай і поважай Герб, Прапор і Гімн своєї Батьківщини»).

Методи та форми виховної роботи

Для учнів основної школи, у роботі з ними доцільно використовувати такі форми роботи:
 • зустрічі, просвітницькі тренінги («Ми – творці власного життя», «Що я знаю про Україну?», «Закони життя нашого класу», «Немає прав без обов'язків» тощо),
 • родинні вітальні («Я й моя родина – Україна», «Традиції моєї родини», «Школа – наш дім, ми господарі в нім» тощо),
 • колективні творчі справи (жива газета, випуск газети, свято-презентація, усний журнал та ін.),
 • проекти, колажі, ігрові програми («Українці в світі», «Наші земляки», «Україна від козацьких часів до сьогодення», «Найвідоміші винаходи українців»),
 • віртуальні подорожі, художні галереї.

Методи та форми виховної роботи

Для старшокласників рекомендуємо заходи просвітницького характеру із залученням науковців-дослідників, громадських і політичних діячів:
 • семінари, круглі столи, лекції-презентації на тему першої незалежності та Соборності України, ділові ігри, вікторини, диспути, брейн-ринги, обговорення, ток-шоу, відео-уроки з подальшим обговоренням, екскурсії (в тому числі віртуальні) до музеїв, місць пам’яті, пов’язаних із подіями Української революції, бібліотек;
 • відвідання тематичних виставок; конкурси наукових проектів, регіональних і краєзнавчих презентацій з  історії української державності.

«Незалежність починається з тебе», «Твоєю силою, волею, словом…», «Без Соборності немає незалежності», «Українська революція та перша незалежність», «Злилися воєдино однині…», «У нашій рідній Україні – ми всі український народ», «Ми різні, але ми єдині»

Методи та форми виховної роботи

Під час проведення різних форм виховної діяльності темами для обговорення мають бути мужність українських військових та добровольців, їхня вірність Присязі українському народові, готовність віддати життя за мир і спокій в Україні, а також героїзм простих українців, які виявили свою громадянську позицію. Рекомендуємо запрошувати учасників бойових дій на Сході країни, представників волонтерських організацій, учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні та полеглих бійців АТО.Методи та форми виховної роботи

Звернення до подій минулого та сьогодення буде доцільним завдяки використанню літературної спадщини українських письменників: Т. Шевченка, Лесі Українки, Ю. Федьковича, В. Барки, У. Самчука, В. Сосюри, О. Гончара, О. Довженка, П. Загребельного, В. Симоненка, Л. Костенко, В. Стуса та інших.

Рекомендуємо запланувати заходи на відзначення 160 років (27 серпня) від дня народження Івана Франка (1856-1916), письменника, вченого, громадського діяча; 175 років (18 вересня) від дня народження Михайла Драгоманова (1841-1895), вченого, історика, літературознавця, фольклориста, публіциста, громадського діяча; 150 років (29 вересня) від дня народження Михайла Грушевського (1866-1934), вченого, історика, політичного та державного діяча, голови Центральної Ради.

Превентивне виховання

Головним у діяльності керівників навчальних закладів, заступників, класних керівників, вихователів залишається превентивне виховання, спрямоване на реалізацію Концепції превентивного виховання дітей і молоді.

Особливої уваги потребують питання, які передбачають впровадження системи підготовчих та профілактичних дій педагога, спрямованих на запобігання формуванню в учнів негативних звичок, рис характеру, проявів асоціальної поведінки.

Міністерство освіти і науки України рекомендує в навчальних закладах впроваджувати програму виховної роботи з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» для учнів 7-11 класів (лист від 28.05.2015 р. №1/9-264).Підготовка до дорослого, сімейного життя

дітей та молоді

Відповідно до Концепції сімейного виховання дітей і молоді в системі освіти України «Щаслива родина» на 2012–2021 роки передбачається системна робота з підготовки молоді до щасливого подружнього життя, формування відповідального батьківства та психолого-педагогічної просвіти батьків, їх активне залучення до роботи з дітьми у школі.

Також рекомендуємо продовжити впровадження курсу «Сімейні цінності» для 8-9 класів (авт. О. В. Мельник, Т. В. Кравченко, Л. В. Канішевська, Г. Г. Ковганич, В. І. Кириченко, Л. В. Корецька, В. І. Прит), схваленої МОНМС України (лист МОНМС України №14.1/12-Г-156 від 03.07.2012р.).

Організація учнівського самоврядування

Складовою частиною виховної роботи є шкільне самоврядування, яке є однією із важливих умов залучення учнів до громадської діяльності. Самоврядування в загальноосвітньому навчальному закладі має стати для учнів справжньою школою демократії, школою громадянського становлення підростаючого покоління.

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 10.06.2016 № 2/2-14-1076-16, розпочинається впровадження освітнього проекту «Відкривай Україну», мета якого – створити середовище для розвитку підлітків малих міст України, у якому вони набудуть необхідних компетенцій та отримають можливість реалізувати командою власну ідею у своєму місті.

Організація учнівського самоврядування

Складовою частиною виховної роботи є шкільне самоврядування, яке є однією із важливих умов залучення учнів до громадської діяльності. Самоврядування в загальноосвітньому навчальному закладі має стати для учнів справжньою школою демократії, школою громадянського становлення підростаючого покоління.Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 10.06.2016 № 2/2-14-1076-16, розпочинається впровадження освітнього проекту «Відкривай Україну», мета якого – створити середовище для розвитку підлітків малих міст України, у якому вони набудуть необхідних компетенцій та отримають можливість реалізувати командою власну ідею у своєму місті.

Організація обласних заходів у 2016-2017 н.р.

Про затвердження плану заходів щодо реалізації обласної Концепції виховної діяльності навчальних закладів Полтавської області на 2015-2020 роки у 2016-2017 навчальному році


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка