Міністерство освіти І науки України Департамент освіти І науки Дніпропетровської облдержадміністрації Дніпропетровське територіальне відділення ман україни Відділення: хімії та біології СекціяДата конвертації29.01.2017
Розмір45,1 Kb.

Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Дніпропетровське територіальне відділення МАН України

Відділення: хімії та біології

Секція: біологія

ВІКОВІ ЗМІНИ У РОБОТІ СЕРЦЕВО – СУДИННОЇ СИСТЕМИ ЛЮДИНИ

Роботу виконала:

Терещенко І. В.

учениця 11-а класу

Тернівської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №6

Серцево - судинна система - група органів, що беруть участь в циркуляції крові в організмі. Нормальне функціонування організму людини вимагає ефективної циркуляції крові, оскільки вона переносить кисень, живильні речовини, солі, гормони і інші життєво необхідні речовини до всіх клітин, органів та систем органів тіла людини. Крім того, серцево-судинна система повертає кров від тканин до тих органів, де вона може збагатити живильними речовинами, а також до легенів, де відбуваються її насичення киснем і звільнення від диоксиду вуглецю. Нарешті, омиває ряд особливих органів, таких, як печінка і нирки, які нейтралізують або виводять кінцеві продукти метаболізму. Накопичення цих продуктів може привести до хронічного нездужання і навіть до смерті.

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ дослідження полягає в тому, що на сьогодні значна частина суспільства страждає на різноманітні захворювання серцево-судинної системи, особливо пов’язані із неправильним веденням способу життя, гіподинаміями тощо. Саме цим і зумовлена актуальність вивчення особливостей функціонування серцево-судинної системи людини в різні вікові періоди життя.

МЕТОЮ РОБОТИ є вивчення та аналіз відповідно особливостей та показників роботи серцево-судинної системи людини (на прикладі показників пульсу та артеріального тиску) в різні вікові періоди життя.

ОБ’ЄКТОМ ДОСЛІДЖЕННЯ при цьому є серцево-судинна система людини, а саме показники артеріального пульсу та артеріального тиску в різні вікові періоди життя.

ПРЕДМЕТОМ ДОСЛІДЖЕННЯ є особливості будови, функцій та зміни показників (пульсу, артеріального тиску) серцево-судинної системи в залежності від віку людини.

ВІДПОВІДНО ДО ТЕМИ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ РОБОТИ, МЕТИ, ОБ’ЄКТА І ПРЕДМЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ БУЛИ СФОРМОВАНІ НАСТУПНІ ЗАВДАННЯ:
 • Вивчення особливостей функціонування серця та кровоносних судин організму людини.
 • Аналіз вікових змін у розвитку серцево-судинної системи на основі досліджень двох показників: артеріальний тиск та частота серцевих скорочень(пульс).

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ.

Дослідження проводилось на базі наступних закладів м. Тернівки Дніпропетровської обл. :


 • Комунальний лікарняний заклад

 • м. Тернівки.

  На базі лікарні збирались данні про показники артеріального тиску та пульсу у 10 дітей віком від 0 - 1 року. Данні збирались с дозволу головного лікаря, сімейного лікаря та дозволу батьків дітей.

  На базі лікарні збирались данні про показники артеріального тиску та пульсу у 10 людей різних вікових груп: віком від 20 – 25 років, 25 – 60 років, від 60 років і старше. Данні збирались с дозволу головного лікаря, сімейного лікаря та дозволу дослідженої людини.

 • Комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №8 «Рукавичка» м. Тернівка, Дніпропетровська область .

 • На базі медичного кабінету учбового закладу збирались данні про показники артеріального тиску та пульсу у 10 дітей віком від 3 - 6 років. Данні збирались с дозволу завідуючого учбового закладу, старшої медичної сестри та дозволу батьків дітей.
 • Комунальний заклад «Тернівська загальноосвітня школа 1-3 ступенів №6 Тернівської міської ради Дніпропетровської області».

 • На базі медичного кабінету учбового закладу збирались данні про показники артеріального тиску та пульсу у 10 дітей віком від 6 до 12 років, а також віком від 12 – 19 років. Данні збирались с дозволу директора учбового закладу, старшої медичної сестри та дозволу батьків дітей.

МЕТОДИ ЗБИРАННЯ ДАНИХ ПРО ОСОБЛИВОСТІ ПОКАЗНИКІВ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ.

ПУЛЬС визначається на променевій артерії. Рука людини повинна лежати вільно, щоб напруження м’язів і сухожиль не заважало пальпації пульсу. Обстеження пульсу на променевій артерії потрібно проводити на обох руках, і тільки при відсутності різниці пульсу можна обмежитись у подальшому обстеженням його на одній руці. Кисть людини вільно захоплюють правою рукою в ділянці променево-зап’ястного суглоба. Великий палець розміщується на тильній стороні передпліччя, а решта пальців на передній його поверхні. Знайшовши пульсуючу артерію, з помірною силою притискують її до внутрішньої сторони променевої кістки так, щоб не зникла пульсова хвиля. Пульс рахують протягом 1 хвилини. Або протягом 25 секунд, а показник помножують на 4, наприклад: кількість серцевих скорочень за 15 секунд дорівнює 17, з цього робимо висновки: 17×4=68 скорочень за хвилину. Перед проведенням дослідження людина повинна

2-3 хвилини находитися у спокійному стані (сидячи або лежачи).ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ повинно проводитись у декілька етапів. Положення людини: сидячи в зручній позі, або лежачи, рука на столі або на ліжку на рівні серця. Манжетка накладається на плече на рівні серця, нижній край її повинен розташовуватися на 2 см вище ліктьового згину.

За 1 годину до вимірювання артеріального тиску не дозволяється вживання міцного чаю і кави, за 30 хвилин – куріння. За 5 хвилин до процедури вимірювання слід відпочити від фізичного чи емоційного навантаження.Оснащення: механічні та електронні тонометри.

МЕТОДИ СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ДАНИХ.

Участь у проведенні дослідження добровільна та анонімна, проводиться зі згоди дослідженої людини, або батьків дослідженої неповнолітньої дитини. Данні про показники пульсу та артеріального тиску дослідженої людини фіксуються зі слів медичного працівника (сімейного лікаря чи медичної сестри) після їх вимірювання.

Отриманні данні систематизуються у наступній послідовності:
 • Збір показників пульсу та артеріального тиску у 10 людей певної вікової групи.
 • Вираховування середнього арифметичного значення пульсу та артеріального тиску для певної вікової групи людей.
 • Створення порівняльних таблиць показників пульсу та артеріального тиску у різних вікових групах людей.

КАТЕГОРІЇ ЛЮДЕЙ, ЯКІ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ ДОСЛІДЖЕННЮ ПОКАЗНИКІВ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ.

Для збору даних показників серцево-судинної системи досліджуються різні вікові групи людей. Недоцільно враховувати для дослідження показників пульсу та артеріального тиску хворої людини, бо під час хвороби ці показники відхиляються від вікової норми. Під час проведення дослідження враховувалися показники пульсу та артеріального тику лише здорових людей. Ними були особи, які проходили медичний професійний огляд (особи віком 18-50 років), профілактичний віковий огляд (особи віком 45-60 років і старше, діти віком 0-3 років) або зверталися до лікаря за консультацією (всі вікові групи людей).

ВІКОВІ ГРУПИ ЛЮДЕЙВікова група

Вік людини

1.

Дитинство

від народження до 1 року

2.

Раннє дитинство

від 1 року до 3 років

3.

Дошкільний вік

від 3 до 6 років

4.

Шкільний вік

від 6 до 12 років

5.

Юність

від 12 до 20 років

6.

Молодість

від 20 до 25 років

7.

Дорослість

від 25 до 60 років

8.

Старість

від 60 років

ПОНЯТТЯ «ПУЛЬС» ТА «АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК», ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКИ.

ПУЛЬС – це періодичні поштовхоподібні коливання стінок кровоносних судин, пов’язані із змінами їх кровонаповнення і тиску в них крові протягом одного серцевого циклу.

Пульс характеризується наступними показниками: ритм, частота, наповнення, напруга, визначається пульсацією. Пульс можна визначити пальцьовим натисканням на таких артеріях: скроневій, променевій, стегновій, сонній, підколінній. Для того, щоб про пальпувати пульс, досить прикласти палець до того місця на тілі, де близько до шкіри розташовані артерії. У більшості випадків це область близько зап'ястя або на шиї.

АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК — це тиск артеріальної крові на стінки кровоносних судин, а саме, на стінки артерій. Розрізняють максимальний (систолічний) тиск, який виникає під час скорочення (систоли) серця, і пульсова хвиля досягає найвищого рівня, та мінімальний

(діастолічний) тиск, який виникає в кінці діастоли серця під час спадання пульсової хвилі.

Різниця між величинами систолічного і діастолічного тиску називається пульсовим тиском; в нормі вона дорівнює 40-50 мм рт. ст.Вікова група

Показник пульсу

(удари/хв.)

Показник АТ

(мм. рт. ст.)

Систолічний тиск

Діастолічний тиск

Дитинство

(від 0-1 року)110- 160

60 - 112

40 -74

Раннє дитинство

(від 1 року до 3 років)94 – 150

90 - 112

50 -74

Дошкільний вік

(від 3 до 6 років)86 - 126

100 - 116

60 - 74

Шкільний вік

(від 6 до 12 років)75 - 100

100 - 126

60 - 82

Юність

(від 12 до 20 років)60- 85

105 - 117

63 - 74

Молодість

(від 20 до 25 років)60 - 80

117 - 119

74 -75

Дорослість

(від 25 до 60 років)75 - 83

119 - 133

75 - 85

Старість

(від 60 років)Приблизно 85

133 - 141

85 – 91

ФАКТОРИ , ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА РОБОТУ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ ЛЮДИНИ.

Тиск і пульс людини багато в чому залежать від психоемоційного стану, статі, кліматичних умов, віку і навіть часу доби.

Пульс також може залежати не тільки від вікових параметрів, але і від статевої приналежності людини. Так нормальний пульс у 30 років у жінок буде трохи швидше, ніж у чоловіків. Це пов'язується з тим, що жіноче серце в розмірах менше чоловічого, і працювати йому доводиться в більш посиленому режимі.

До основних факторів, що впливають на роботу серцево-судинної системи людини належать:

1. Малорухливий спосіб життя (недостатня навантаження на серцевий м'яз , яке виникає при зменшенні фізичної активності).

2. Нераціональне харчування, яке призводить до закупорки кровоносних судин жировими відкладеннями (атеросклеротичними бляшками).ДОСЛІДЖЕННЯ ВІКОВИХ ЗМІН У РОБОТІ СЕЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ ЛЮДИНИ.

Досліджуються показники пульсу та артеріального тиску у 10 особин, визначається середній арифметичний показник.
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ДИТЯЧОМУ ВІЦІ (ВІД 0 ДО 1 РОКУ):
 • САП пульсу – 135.8
 • САП АТ – систолічний САП 85 діастолічний САП 53.5
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ДИТЯЧОМУ ВІЦІ (ВІД 0 ДО 1 РОКУ)

ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У РАННЬОМУ ДИТИНСТВІ

(ВІД 1 ДО 3 РОКІВ).
 • САП пульсу – 120
 • САП АТ – систолічний САП 98 діастолічний САП 58
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У РАННЬОМУ ДИТИНСТВІ

 • (ВІД 1 ДО 3 РОКІВ).

Показники пульсу у дошкільному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

85

75

70

100

120

125

120

90

110

115

САП

(85+75+70+100+120+125+120+90+110+115):10=101

Показники артеріального тиск у дошкільному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

(систолічний)

105

110

100

115

105

100

110

100

115

110

Показник

(діастолічний)

65

70

60

70

65

60

70

60

60

70

САП

САП (систолічний):

(105+110+100+115+105+100+110+100+115+110):10=

=107.

САП (діастолічний):

(65+70+60+70+65+60+70+60+60+70):10=65

 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ДОШКІЛЬНОМУ ВІЦІ.

Показники пульсу у шкільному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

80

75

85

100

90

95

98

82

95

100

САП

(80+75+85+100+90+95+98+82+95+100):10=90

Показники артеріального тиск у шкільному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

систолічний

100

100

105

110

105

120

115

125

115

105

Показник

діастолічний

60

60

65

70

65

80

75

80

75

65

САП

САП (систолічний):

(100+100+105+110+105+120+115+125+115+105):10=

=110.

САП (діастолічний):

(60+60+65+70+65+80+75+80+75+65):10=69.5

 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

Показники пульсу у юному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

65

60

70

75

76

84

70

85

65

80

САП

(65+60+70+75+76+84+70+85+65+80):10=73

Показники артеріального тиск у юному віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

систолічний

105

110

115

115

110

105

110

105

115

110

Показник

діастолічний

65

70

75

75

70

65

70

65

75

70

САП

САП (систолічний):

(105+110+115+115+110+105+110+105+115+110):10=

=110.

САП (діастолічний):

(65+70+75+75+70+65+70+65+75+70):10=70

 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ЮНОМУ ВІЦІ.
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У ЮНОМУ ВІЦІ.

Показники пульсу у молодому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

65

60

65

74

70

66

80

75

65

80

САП

(65+60+65+74+70+66+80+75+65+80):10=70

Показники артеріального тиск у молодому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник систолічний

115

100

110

110

120

120

115

100

115

105

Показник

діастолічний

75

70

75

75

75

75

70

70

75

70

САП

САП (систолічний):

(115+100+110+110+120+120+115+100+115+105):10=

=111.

САП (діастолічний):

(75+70+75+75+75+75+70+70+75+70):10=73

 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У МОЛОДОМУ ВІЦІ.

Показники пульсу у дорослому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

76

75

84

80

82

78

75

75

80

85

САП

(76+75+84+80+82+78+75+75+80+85):10=79

Показники артеріального тиск у дорослому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

систолічний

120

115

125

130

120

110

115

125

120

130

Показник

діастолічний

75

70

80

85

75

70

70

80

80

85

САП

САП (систолічний):

(120+115+125+130+120+110+115+125+120+130):10=

=121.

САП (діастолічний):

(75+70+80+85+75+70+70+80+80+85):10=77


Показники пульсу у старечому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

85

80

86

74

75

85

80

83

85

77

САП

(85+80+86+74+75+85+80+83+85+77):10=81

Показники артеріального тиск у старечому віці.

№ з/п

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Показник

систолічний

140

145

135

140

130

140

135

130

130

135

Показник

діастолічний

85

90

80

90

85

90

85

85

80

85

САП

САП (систолічний):

(140+145+135+140+130+140+135+130+130+135):10=

=136.

САП (діастолічний):(85+90+80+90+85+90+85+85+80+85):10=85.5
 • ДОСЛІДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ССС У СТАРЕЧОМУ ВІЦІ.

ВИСНОВКИ
 • Показники пульсу залежать від швидкості обмінних процесів в організмі людини, тобто від швидкості метаболізму. Чим молодше організм, тим вищій метаболізм, тим вищі показники частоти серцевих скорочень.
 • Показники артеріального тиску із віком підвищуються. Це можна пояснити наступним чином: серце скорочується ріже, але тиск вибросу крові у велике коло кровообігу збільшується для повного та ефективного кровопостачання у всі частини тіла людини та якісного кровообігу.
 • Робота серцево-судинної системи залежить від способу та якості життя (раціональне харчування, фізична активність , відсутність аномалій розвитку, чергування режиму активності та відпочинку).


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка