Обґрунтування теми проектуСкачати 28,57 Kb.
Дата конвертації17.03.2017
Розмір28,57 Kb.

1.1. Обґрунтування теми проекту 

І. Організаційно-підготовчий етап

Якщо дитина ще не вміє читати, це ще не означає, що їй не потрібні розвиваючі книжки. У віці дітей до трьох років книжки виконують не стільки розважальну та освітню, скільки розвиваючу функцію.

Дитина росте, пізнає навколишній світ і адаптується до нього. Але в певний момент маминої уваги і звичайних іграшок для розвитку дитини стає недостатньо. Малюк хоче вже чогось новенького. І ось тут на допомогу батькам і приходять книжки. Цілком зрозуміло, що звичні дорослим видання з безліччю сторінок і букв малюкові не підійдуть. На ранніх етапах розвитку дітки люблять все спробувати на дотик і навіть на зуб.

Іноді спеціальні книжки для маленьких дітей роблять з щільного матеріалу – пластика або картону. Така книжка «антивандальна» – дитина не зможе її порвати або змалювати. Однак, якщо у такої книги будуть гострі кути, то малюкові не рівна година нею і поранитися. Тому останнім часом у батьків все більшою популярністю користуються м’які розвиваючі книжки. Зараз у продажу їх пропонується безліч. Як правило, вони складаються з декількох сторінок. Вони досить товсті, щоб малюку було зручніше їх гортати.Для чого потрібна м’яка розвиваюча книжка?

Також розвивальна книжка містить багато елементів, які допомагають розвивати дрібну моторику у дитини. Це і звукові елементи: їжа, гримлячі, і тактильні – шнурочки, гудзички, липучки і т.д. Особливу увагу в розвиваючих книжках приділяється колірному оформленню. Малюнки повинні бути чіткими і зрозумілими, а кольори – яскравими, але не дратівливими очей. Серед зображень в таких книжках найбільш поширені предмети навколишнього світу: рибки, пташки, тварини, рослини і т.п.Отже, сучасна м’яка розвиваюча книжка повинна відповідати таким вимогам:
 • зручність у використанні;

 • -  оригінальність та естетичність дизайну;

  сучасна форма;


 • доступні конструкційні матеріали;  
 • можливість виготовлення  в шкільній майстерні;

 • -  екологічність; 

  невелика кількість деталей;

  міцність конструкції;

  наявність оздоблення;

  естетичність.


Отже, м’яка розвиваюча книжка – є необхідною іграшкою для дітей у віці до трьох років і виконує розвиваючу функцію.

1.2. Обґрунтування вибору об’єкту проектування 

Завданням творчого проекту ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання є виготовлення м’якої розвиваючої книжки. Завдання досить цікаве, і справді, корисне. Адже книжка за свій час існування пройшла складний шлях удосконалення. Тож чи є межа досконалості? Попробуємо в цьому розібратися.

За багато сотень років книжка постійно удосконалювалась. Промислове виготовлення книжок, стандартизація, сприяли здешевленню та практичності, а в деяких випадках навпаки – створення брендів, чия якість не викликала сумнівів, сприяли дорожчанню книжки, відповідно до якості, та вартості матеріалів затрачених на виготовлення. Дитячі книжки потребують особливого творчого підходу. Вони повинні бути яскраві та цікаві. Тому виробники втілюють в життя найекстравагантніші ідеї. А коли логопеди і психологи почали вказувати на те, як важливо займатися дітям до трьох років дрібною моторикою — в першу чергу, для розвитку мовлення, ну і для координації рухів, підготовки руки до письма, малювання, рукоділля і ін., стало зрозуміло, що потрібно створити нову книжку – м’яку та розвиваючу.

Про те, що розум дитини знаходиться на кінчиках пальців, сказав колись і відомий педагог Сухомлинський. І це не просто красиві слова. Граючись, дитина повинна розвиватись. В цьому їй допоможе м’яка розвиваюча книжка.

 Кожна модель має свої переваги та недоліки. Наше завдання – сконструювати виріб, який мав би максимум переваг над виробами-аналогами, та мінімум недоліків. Тож, застосувавши свою уяву та конструкторське мислення, спробуємо створити власну конструкцію м’якої розвиваючої книжки.1. 3. Еволюція об’єкту

В процесі еволюції конструкція книжки постійно вдосконалювалася, покращувалися експлуатаційні характеристики, дизайн, функціональність. Велика увага приділялась екологічності як фарб, так і матеріалу з якого виготовляли книжки.

У прадавньому Вавилоні, десь 5000 років тому з’явилися перші книжки. Їхніми сторінками були глиняні дощечки. На ці дощечки за допомогою гострих паличок наносили знаки. Після заповнення такої сторінки її обпалювали на вогні. Книжка складалася із багатьох сторінок, тому була дуже важкою. І нести її доводилося декільком людям.

Тоді люди замислилися, як би цю книжку вдосконалити, щоб вона була легшою, тому у другому столітті до нашої ери люди навчилися робити зручніші і легші книжки.

Робили їх у місті пергам, що знаходилося в Малій Азії. Папір тут робили із телячих шкір. Вони їх мочили, з двох сторін вишкрібали , вибілювали у вапні, натягували на спеціальні рами і сушили. А коли шкури висихали їх знімали, акуратно обрізували і виходив тоненький, гладенький і міцний папір. На ньому було легко писати. Але такий папір коштував дуже дорого, адже для виготовлення бодай одної книги потрібно було не один десяток телят. Назвали такий папір пергамент від міста, де його виготовляли.

Та найбільшою подією був винахід паперу. Це відбулося в Китаї. Китаєць Цай Лунь – працьовитий ремісник

Так як ми будемо виготовляти м’яку розвиваючу книжку, то слід згадати про історію виникнення м’якої іграшки, яка почалася в 70-і роки 19 століття в Німеччині. Багато жіночих журналів у той час почали друкувати викрійки та поради щодо власноручного виготовлення м'яких іграшок. У 1879 р. мешканка німецького міста Гінген Маргарет Штайфф, з дитинства прикута до інвалідного візка, пошила кілька кумедних іграшок у вигляді звірів в якості подарунка для своїх племінників на Різдво. Іграшки страшенно сподобалися сусідам, і незабаром у Маргарет Штайфф вже було багато замовлень на виготовлення іграшок.

1.4. Вироби-аналоги та їх аналіз

 Попрацювавши в мережі Інтернет, я знайшла багато різних конструкцій м’яких розвиваючих книжок . Відібравши деякі з них, проаналізувавши їх конструкційні особливості, вибрала серед них потрібні характеристики, співставивши їх відповідно до наших вимог.Таким чином, створила  банк ідей та аналізувала конструкції виробів-аналогів, співставляючи їх з нашими вимогами до виробу. Для систематизації отриманої інформації створила таблицю:

                              Вироби-аналоги

Вимоги

№1

№2

№3

№4

№5

№6

Зручність у використанні

+

+

-

-

-

-

Оригінальність та естетичність дизайну

-

+

+

+

+

+

Доступні конструкційні матеріали

+

+

-

+

+

+

Можливість виготовлення в шкільній майстерні

-

+

-

+

+

+

Екологічність

+

-

+

+

-

+

Невелика кількість деталей

-

+

+

+

-

-

Міцність конструкції

-

+

-

-

-

+

Наявність оздоблення

-

+

+

+

+

+

Всього

3

7

4

6

4

6

Проаналізувавши конструкції виробів – аналогів, розробила власну конструкцію із застосуванням корисних властивостей виробів – аналогів, наведених в таблиці. Оцінила ідеї за розробленими критеріями, вибрала найбільш вдалу за найбільшою кількістю позитивних якостей. Орієнтувалася з вибором геометричної форми майбутнього виробу, враховуючи при цьому ергономіку виробу, що впливає на зручність використання, а значить зменшення втомлюваності під час довготривалої роботи. Проаналізувала негативні конструктивні особливості та врахувала їх вплив на експлуатаційні характеристики майбутнього виробу. Усунула або мінімізувала негативні властивості в конструкції.  

Клаузура — це аркуш паперу, на якому презентовані різноманітні варіанти майбутнього виробу в загальному вигляді, з прорисовкою окремих частин чи деталей. Аркуш із клаузурою повинен мати завершену композицію стосовно виробу чи проекту в цілому. Під час такої роботи можна застосовувати будь-які зображувальні засоби — від власноруч виконаних малюнків та ескізів до кольорових і скопійованих зображень.

Під час створення клаузури проявляється творча фантазія дизайнера, уміння застосовувати зібрану інформацію про досліджувану проблему чи об’єкт проектування. Тому аркуш клаузури може містити зображення, які відображають асоціативні, фантастичні, природні аналогії, якими користується дизайнер, чи скопійовані рисунки, фотографії з інших джерел.   Дизайнер може коротко відобразити суть ідеї з відповідними написами, запитаннями, декількома варіантами розв’язків проблеми, вибираючи варіант найбільш доцільніший.

Я, з допомогою вчителя, намалювала на ватмані різні варіанти м’якої розвиваючої книжки та створила завершену композицію майбутнього виробу.ІІ. Конструкторський етап

2.1. Клаузура виробу

2.2. Вибір матеріалів, інструментів та обладнання

  Вибір матеріалу.

Проаналізувавши багато конструкцій виробів-аналогів, я дійшла висновку, що для виготовлення виробу можна використовувати широкий асортимент конструкційних матеріалів, починаючи з різних видів тканин і закінчуючи бісером. Всі конструкційні матеріали дешеві, майже всі раніше використовувались в побуті .

З цих матеріалів  можна виготовити м’яку розвиваючу книжку в умовах шкільної майстерніВибір технології виготовлення.

Сторінки більшість м’яких розвиваючих книжок виготовлені з різних видів тканин. Тому найдоцільнішою технологією є шиття на швейній машині з електричним приводом. Під час оформлення сторінок, можна використовувати різні технології: бісероплетіння, виготовлення ляльки, аплікація та ін.

Слід пам’ятати, що всі  матеріали слід міцно прикріплювали до сторінок, щоб дитина не відірвала та не з‘Їла.

Перелік інструментів, матеріалів та обладнання необхідного для виготовлення виробу

Матеріали: тканина 4-х видів 70Х50 см, нитки, мережка 1500см, бісер різнокольоровий 2 пач., намистинки, магніти 3шт., колечка 4шт., довжиною 140 мм, 20 грам, бісер різного кольору 10 грам , резинки з квітами, які потім можна відрізати від сторінки та заплітати в коси, шнурівки та ін.

Книжечку створено так, що можна відрізати всі матеріали зі сторінок і нашивати інші.Інструменти та обладнання: швейна машина з електричним приводом, голки, ножиці, лінійка.

2.3. Конструкція власного виробу

 Виріб аналога, що найбільше відповідає вимогам до конструкції мого виробу, за винятком

Переваги: дешевий матеріал – майже все було у використанні . Вдала геометрична форма.  Книжка має розвиваючий характер для дівчинки 2-3 років життя.   

Така книжечка стане незамінною іграшкою для дитини із вадами зору.

2.4. Економічне обґрунтування виробу

Вартість різних дрібних матеріалів враховуємо, так як вона дісталася мені безкоштовно.Розрахунок матеріальних витрат

Назва

Ціна за одиницю вимірювання(грн.)

Витрата матеріалів

Усього (грн.)

Нитки

20 грамів 

1 грн

Стрічка

0,5 метра

50 копійок

Бісер

1 грн

2 штуки

2 грн

Електро- енергія

28 копійок КВт/год

0,5 

14 копійок

Всього разом

3 гривень 64 коп.

Мною були проведені міні-маркетингові дослідження на рівні школи, та села (опитано близько 50 респондентів), що  дали наступні результати: 

   59% придбали б такий виріб для своєї дитини;

   41% придбали б такий виріб у вигляді подарунка.  

Аналіз опитаних респондентів, дозволив зробити висновок, що виріб буде мати свого споживача.

Послідовність виготовлення виробу

ІІІ. Технологічний етап

Виготовлення сторінокІV. Заключний етап

4.1. Висновки

  Завершені всі етапи проекту! Ось вона – мить радості та задоволення від виконаної роботи. Оцінивши виріб, провівши міні-маркетингове дослідження, ми зробили висновок, що мету проекту досягнуто – я спроектувала та виготовила виріб, що відповідає всім вимогам, які ставилися на початку.

1.     Виріб виготовлено з дешевих екологічно безпечних матеріалів.

2.  Виріб має оригінальний дизайн, в стилі модерн, оздоблений бісером, вишивкою та мережкою та іншими матеріалами.

3.   Виріб зручний у використанні, що зумовлено продуманою ергономічною формою.

4.     Виріб буде розвивати дитячу уяву, пам’ять, мову та ін . Крім того приємно, з естетичної точки зору, тримати в руках м’яку розвиваючу книжку, яка привабливий вигляд.Спритні, умілі пальчики — запорука повноцінного інтелектуального розвитку (уваги, мислення, уяви, зорової і рухової пам’яті). А для того, щоб процес проходив весело і цікаво, допоможе м’яка розвиваюча книжка.

Вона допоможе малюку відчувати себе впевненіше. Граючи з книжкою, дитина отримає уявлення про колір, розвине дрібну моторику, тактильне сприйняття .


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка