Перевір себеСкачати 10,47 Kb.
Дата конвертації10.01.2017
Розмір10,47 Kb.

ПЕРЕВІР СЕБЕ

  • 1. Плаваюча льодова гора.
  • 2. Уламки гірських порід, принесених льодовиком.
  • 3. Нагромадження багаторічного льоду на суходолі.
  • 4. Лінія, вище якої снігу випадає більше ніж встигає розтанути.
  • 5. Де знаходяться найбільші покривні льодовики?
  • 6. Які причини необхідні для утворення льодовика?
  • 7 . Які види льодовиків ви знаєте?

Підземні води

Вода, що знаходиться в земній корі, називається підземною водою.

Основне джерело поповнення підземних вод - атмосферні опади.

Вода просочується крізь гірські породи відразу після дощу, або при таненні снігу, або поступає поступово через річки і озера.Утворення підземних вод

Просочування води з поверхні суші відбувається тільки за умови, що гірські породи, що становлять цю поверхню, здатні пропускати воду. Для цього в них мають бути пори, тріщини, порожнечі. Пори-проміжки між частками гірської породи. Чим більше за частку, тим ширше за пору і тим легше через породу проходить вода.Водопроникність порід

Галька

100 м на добу

Пісок

10 м на добу

Глина

1 мм на добу

Граніт,

Пісковик

Х

Вапняк,

гіпс, сіль

розчинні

Гірські породи, проникні воду, називаються водопроникними, не проникні її - водотривкими.Підземна вода – вода, що міститься в порожнинах, тріщинах, порах гірських порід, у верхніх шарах земної кори

Види підземних вод

Верховодка

Ґрунтові води

Міжпластові води

Артезіанські води

Мінеральні

ТермальніВиди підземних вод

Підземні води мають різне походження: одні з них утворилися в результаті проникнення талих і дощових вод до першого водотривкого горизонту(тобто до глибини 1,5-2,0 м - це так звана верховодка); інші займають глибші порожнини в землі.Верховодка сезонна вода, що залягає на першому від поверхні шарі водотривких порід.(Залежить від кількості опадів)

Уявимо собі, що якась місцевість складена крупнозернистим піском, який лежить на шарі щільної водотривкої глини. Коли в цій місцевості випадають щедрі опади, вода швидко просочується через пісок, але затримується над шаром глини, поступово заповнюючи пори в піску. Утворюється шар, насичений водою, - водоносний шар.Ґрунтові води – води, що лежать суцільним шаром біля поверхні і можуть рухатися по водотривкому шарі.

Глибина, на якій залягають ґрунтові води, - це рівень ґрунтових вод. Він міняється залежно від кількості води, що просочилася. Навесні, після танення снігу, він підвищується, а у кінці сухого літа - знижується.

У місцях, де ґрунтові води залягають не занадто глибоко, люди викопують колодязі, щоб добути питну воду. Вода, що просочилася через пори гірських порід, набагато чистіше, ніж в річці або озері. У колодязях легко спостерігати зміну рівня ґрунтових вод.

Ґрунтові води повільно переміщаються, по порах водоносного шару у бік ухилу водотривкого шару. На схилах, в ярах, річкових долинах вони виходять на поверхню, утворюючи джерела (джерела).Міжпластові води – води, що лежать у водоносних шарах між водонепроникними шарами.

Артезіанські води – напірні підземні води, замкнуті у водоносних пластах порід між водотривкими шарами.

Якщо водоносний шар виявляється між двома водотривкими шарами, утворюються міжпластові води. Вода може потрапити в такий водоносний шар тільки там, де він виходить на поверхню. Якщо шари гірських порід залягають чашоподібно, вода під натиском піднімається по свердловині і іноді б'є фонтаном.

Підземні води, що містять підвищену кількість розчинних речовин і газів, тобто мінеральні води, використовуються з лікувальною метою.

Підземні води поповнюються також за рахунок пари, що піднімається з глибинних шарів Землі (як ви вже знаєте, в глибині Землі висока температура); частина такої пари поступає на земну поверхню при виверженні вулканів.Термальні води підземні води з температурою більше + 20ºС.

У легкорозчинних породах (наприклад, солях, гіпсі, вапняках) вода вимиває порожнечі - печери. У великих печерах іноді утворюються підземні озера і річки.Функції підземних вод

Регулюють рівень води в річках і озерах

Використо-вуються для питного водопостачан-ня

Для водопостачання промислових підприємств

Зрошування полів в районах бідних поверхневими водами

Особливу небезпеку представляє забруднення підземних вод в результаті просочування стічних вод, попадання нафти. Очищати ці води неможливо, їх не можна забруднювати!!!Домашнє завдання
  • Опрацювати § 53
  • Підготувати 5 запитань до параграфу


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка