Практикум учителів природознавства загальноосвітніх навчальних закладів Тростянецького районуДата конвертації17.03.2017
Розмір16,7 Kb.

Школа

здоров’я

Районний семінар-практикум учителів природознавства

загальноосвітніх навчальних закладів Тростянецького району01.12.2017 р.

ВІДДІЛ ОСВІТИ

ТРОСТЯНЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ТРОСТЯНЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

«РАЙОННИЙ МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР»

Базовий заклад: Жигайлівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Формування

здоров’язбережувальної компетентності

особистості на уроках природознавства

Завданнями загальної середньої освіти є: виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів.

Закон України «Про загальну середню освіту»,

стаття 5

Порушення зору і постави, нервово-психічні розлади

Порушення зору і постави, нервово-психічні розлади

та захворювання кишково-шлункового тракту –

такий "букет" отримують деякі діти

разом з атестатом про середню освіту.


Викривлення хребта

Згідно з результатами медоглядів, 10% від загальної кількості обстежених учнів мають порушення постави. Причини: зростає навантаження на верхній плечовий пояс; якщо воно значне, то у дитини з’являється загроза сколіозу – бокового викривлення хребта.Близько 60% школярів мають проблеми зі здоров’ям.

Близько 60% школярів мають проблеми зі здоров’ям.

Погіршення зору

За час навчання в школі зір падає у 75% учнів. Причини: зростання навантажень, пов’язаних з навчанням, неправильне положення за столом під час читання, недостатнє освітлення робочого місця.Хвороби серцево-судинної системи

У 10% школярів 12-15 років лікарі виявляють

хворобу серця – пролапс митрального клапана. Причини: провокують недугу стресові ситуації;

митральний клапан росте швидше, ніж тканина серця, внаслідок чого розвивається недостатність клапана.Близько 60% школярів мають проблеми зі здоров’ям.

Близько 60% школярів мають проблеми зі здоров’ям.

Соціальні хвороби

45% усіх захворювань школярів пов’язані із психічною складовою, зростанням кількості стресових ситуацій, які провокують гіпертонію, виразку шлунка, ураження інших внутрішніх органів.

19% підлітків вважають вживання вина і пива звичною справою.

65% молоді, що відвідує дискотеки і вечірні клуби,

регулярно вживають алкоголь.50-74% юнаків і дівчат 16-17-річного віку

уражені такою шкідливою звичкою як тютюнопаління.


 • Здоров'язбережувальні технології в освіті – це сукупність форм, засобів і методів, які направлені на досягнення оптимальних результатів в підтримці фізичного, психічного, етичного і соціального благополуччя людини, у формуванні здорового способу життя (І.А. Єрохіна).

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ
 • Здоров'язбережувальні технології в освіті – це засіб організації і послідовних дій в ході учбово-виховного процесу, реалізації освітніх програм на основі усестороннього обліку індивідуального здоров'я учнів, особливостей їх вікового, психофізичного, духовно-етичного стану і розвитку (О.І. Ковальова).

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ
 • Здоров'язбережувальні технології в освіті – це функціональна система організаційних засобів управління учбовою, пізнавальною і практичною діяльністю учнів, яка науково і інструментально забезпечує збереження і зміцнення здоров'я (Г.М. Соловйов).

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Здоров'язбережувальні технології в освіті – це сукупність прийомів, методів, форм навчання і підходів до освітнього процесу, при якому виконуються вимоги:
 • облік індивідуальних особливостей учня (інтелектуальних, емоційних, мотиваційних і інших), його темпераменту, характеру сприйняття ним учбового матеріалу, типу пам'яті і т.п.;
 • недопущення надмірного інтелектуального, емоційного, нервового навантаження при освоєнні учбового матеріалу, прагнення домогтися оптимальних результатів навчання обов'язково при оптимізації необхідних витратах часу і сил учня і педагога;
 • забезпечення такого підходу до освітнього процесу, який гарантував би підтримку сприятливого морально-психологічного клімату в учбовій групі, зміцнення психічного здоров'я учнів (Н.М. Михайлова).

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Поняття “здоров’язбережувальна” можна віднести до будь-якої педагогічної технології, яка в процесі реалізації створює необхідні умови для збереження здоров’я основних суб’єктів освітнього процесу – учнів та вчителів. І саме головне, що будь-яка педагогічна технологія має бути здоров’язбережувальною.

 • Поняття “здоров’язбережувальна” можна віднести до будь-якої педагогічної технології, яка в процесі реалізації створює необхідні умови для збереження здоров’я основних суб’єктів освітнього процесу – учнів та вчителів. І саме головне, що будь-яка педагогічна технологія має бути здоров’язбережувальною.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Мета здоров'язбережувальних освітніх технологій – забезпечити школяреві можливість збереження здоров'я за період навчання в школі, сформувати у нього необхідні знання, уміння і навички, навчити використовувати одержані знання в повсякденному житті.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Для ефективного впровадження в педагогічну практику ідей здоров‘язбереження необхідне рішення трьох проблем:Проблема 1. Зміна ставлення вчителя до учнів. Педагог повинен повністю приймати учня таким, яким він є, і на цій основі намагатися зрозуміти, які його особливості, схильності, вміння та здібності, який можливий шлях розвитку.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Проблема 2. Зміна світогляду вчителя, його ставлення до себе, свого життєвого досвіду в бік усвідомлення власних почуттів, переживань з позиції проблем здоров'язбереження.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Проблема 3. Зміна ставлення вчителя до завдань навчального процесу педагогіки оздоровлення, яка передбачає не тільки досягнення дидактичних цілей, а й розвиток учнів з максимально збереженим здоров'ям.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

Раціональна організація навчального процесу необхідна для запобігання перевантаження, перенапруження і забезпечення умов успішного навчання школярів, збереження їх здоров'я.

ЗДОРОВ’ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ

ТЕХНОЛОГІЇ

ГІГІЄНІЧНІ КРИТЕРІЇ

РАЦІОНАЛЬНОЇ

ОРГАНІЗАЦІЇ УРОКУ

Здоров’язбережувальна компетентність:

Здоров'язбережувальна компетентність включає:

 • сформованість навичок здорового способу життя;
 • уміння долати труднощі;
 • здатність адаптуватися до змін у середовищі;
 • сформованість оптимістичного ставлення до життя.

Оптимальний руховий режим - найважливіший чинник здорового способу життя

Упровадження фізкультхвилинок дозволяє учням задовольнити потребу в підвищеній руховій активності, зняти втому

Вплив ароматів на психічний і фізичний стан людини — ароматерапія — зберігає високу працездатність протягом уроку
Бажаю Вам здоров’я!

Душа дитини – жовтий соняшник,

До сонця тягнеться щомить,

Та на душі тоді лиш сонячно,

Коли нічого не болить.

Коли дитина загартована,

Здорова й сильна, не сумна,

Тоді наука їй – як золото,

А світ - як казка чарівна.

Плекаймо, вчителі, той соняшник!

Нехай здоровим він зроста.

Обличчям тягнеться до сонечка,

Корінням – вглиб землі вроста.


База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка