Проблеми формування мотивації досягнень за сучасних умовСкачати 12,62 Kb.
Дата конвертації19.12.2016
Розмір12,62 Kb.

Проблеми формування мотивації досягнень за сучасних умов

(роль професіоналізму педагога у формуванні мотивації діяльності, розвитку особистості та творчого потенціалу вихованців)

Стимул і мотив

 • Стимул — це насамперед засіб, який спонукає людину до посиленої діяльності, своєрідний зовнішній поштовх, сила якого зростає залежно від його суспільної значущості. Сюди можна віднести отримання пільг, суспільно-політичні, моральні, економічні причини.
 • Мотив — це усвідомлене людиною внутрішнє спонукання до дії. Він більше індивідуалізований у своїх проявах, ніж стимул. Наприклад, приємне відчуття своєї майстерності або відчуття радості від відкриття нового тощо.

Мотивація передбачає:

• морально-психологічну стимуляцію діяльності, так званий «внутрішній двигун»;

• прагнення людини домагатися успіху в різних видах діяльності;

• пошук відповідей на запитання «чому?», «навіщо?», «заради чого?».

Успіх – головне джерело мотивації людини до діяльності. Тільки успіх дає задоволення від навчання, виконаної роботи й приведе в подальшому до ще кращих результатів


Мотивація – це спонукання, яке є причиною активності особистості й визначає її прагнення до дії

Способи формування мотивації

• Визначити для себе значення певного матеріалу. (Значення певного матеріалу стане тобі зрозумілим, якщо подумаєш, якої мети хочеш досягти, що можеш робити з цим і чи використаєш ти це для себе в майбутньому.)

• Визнач чітко свою мету і не відступай від неї! Я вірю: ти впораєшся! Якщо ти чітко знаєш, чого хочеш, бажання діяти буде залишатися в тобі завжди. Крім цього, ти відчуєш, що бажання досягти ще більшого в тобі зростає.

• Поділи свою велику мету на менші частинки. Їх легше досягти. Коли ти успішно досягнеш маленької мети, у тобі прокинеться бажання досягти наступної. Адже ти це можеш! Так ти швидше прийдеш до своєї великої мети. Радій, коли тобі вдасться домогтися маленького успіху!

• Не засмучуйся, якщо з першого разу не вдасться. Спробуй іще раз!

• Знай: ти це можеш! Я вірю в тебе! Спробуй знайти якомога більше причин, через які тобі потрібно досягти цієї мети. Ці причини допоможуть тобі тримати курс на здійснення всього, чого ти хочеш! Знай: бажання має виходити від тебе самого! Але якщо ти хочеш діяти, щоб сподобатися іншим або довести друзям, чого ти вартий, то використовуй додатково і це, щоб досягти своєї мети! Не бійся просити допомоги! Знай, що тільки коли ти справді переконаний у правильності своїх дій, тоді досягнеш мети! Питай, якщо в чомусь маєш сумніви! Успіху тобі!

Методи навчання через шляхи формування мотивації

 • Інформаційні методи навчання: бесіда, лекція, розповідь, консультація, демонстрація, експертиза, доповідь, огляд, звіт, пояснення, розмова, ілюстрація, повідомлення, кінопоказ, інструктаж, аналіз різних носіїв інформації, екскурсії, інтерв'ю, зустрічі з видатним гостем.
 • Шляхи формування мотивації: історичний ракурс, яскраві інженерні факти, біографії вчених, акцентування уваги, практична необхідність матеріалу для фахівця та його цінність для інтелектуального розвитку, здивування, цікавість, залучення асоціативної пам'яті, емоції, дискусія, уміння спілкуватися.

Методи навчання через шляхи формування мотивації

 • Операційні методи: робота з літературою, опорними схемами, мнемоніками (запам ’ ятовування ), алгоритмами, орієнтовними картками, поетапне формування знань, практичні методи, вправи, лабораторні роботи, «роби так, як я», тренінги, програмування навчання, експерименти, самоосвіта
 • Шляхи формування мотивації: створення ситуації, що авансує успіх, робота на майбутні цілі, прагнення до мети, увага до змісту, заохочення, пред'явлення вимог, групова робота, самостійне досягнення результату, критика та самокритика, складання планів, аналіз випадків із практики, людська цінність знання.

Методи навчання через шляхи формування мотивації

 • Творчі методи навчання: аналіз конкретних ситуацій, ділова гра, «діловий кошик», форум, обговорення напівголосно, «думай і слухай», інноваційна гра, лабіринт дій, метод аперцепції-інтеракції, «мозкова атака», панельна дискусія, програма саморозвитку, студія активного випадку, евристика, метод контрольних запитань, метод проб і помилок, творчий діалог, проблематизація, метод «круглого столу», імітаційна гра, проектування тощо.
 • Шляхи формування мотивації: створення пізнавальних протиріч, проблемно-пошукових ситуацій, емоційний настрій; навчання, засноване на діяльності, допитливість, аналіз подій, вирішення інцидентів і конфліктів, дослідження обставин, ігровий азарт, рольова гра, використання ПК, самоаналіз діяльності, рефлексія, взаємна реакція, колективний пошук, похвала, знання про можливості, фінансування, професійна необхідність, очікування.

Методи навчання через шляхи формування мотивації

 • Методи контролю та зворотного зв'язку: семінар, колоквіум, конференція, симпозіум, залік, іспит, захист проекту, доповідь, реферат, щоденник відпрацьованої практики, рубіжний і підсумковий контроль, анкетування, вікторина.
 • Шляхи формування мотивації: закріплення отриманих знань, доведення їх до рівня навичок і вмінь, ретроспективний аналіз, змагальність, положення у групі, рейтинг, хіт-парад, якість досягнутих результатів, перехід від контролю до самоконтролю, цінність контрольованих характеристик, відкритість діагностики, досягнення поставлених цілей, кількісні критерії рівня знання, досягнення в галузі інтелектуального розвитку, оцінка своєї діяльності та діяльності товаришів, винагороди, задоволення.

ОЧІКУВАННЯ

 • Актуалізація позитивних емоцій (емоційний комфорт), позитивна реакція на навантаження
 • Підвищення розумової активності, розвитку позитивної особистісної системи діяльності, домінування позитивного оцінювання над негативним на адресу іншого
 • Формування позитивної стійкої мотивації до діяльності усіх видів , розвиток та формування інтересу .
 • Кінечний результат: суттєва якісна зміна результатів діяльності дорослих та дітей

Якщо залишатися на місці і не рухатися вперед - все тьмяніє і втрачає сенс. Як у роботі, як у відносинах, так і в житті.

Дякую за увагу!База даних захищена авторським правом ©vaglivo.org 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка